Türkiye’nin İlk Tematik Güzel Sanatlar İlköğretim ve Ortaöğretim Okulu Üniversitemiz Bünyesinde Açılıyor

Üniversitemiz ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü ile Türkiye’nin ilk müzik ilköğretim ve ortaöğretim okulu, Üniversitemiz Yerleşkesi’nde açılacak.

Üniversitemiz ve MEB arasında imzalanan imza töreninde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, projenin ilk olarak müzik temalı güzel sanatlar lisesi olarak planlandığını belirterek: “Türkiye’de müzik eğitimi konusunda devrim niteliğinde bir adım olduğuna inanıyorum. Bu konuda yetenekli çocuklarımız için yepyeni bir alan, yepyeni bir imkân açılıyor” dedi.

Bakan Tekin ayrıca okulların Türkiye’nin her tarafından öğrenci kabul edeceğini ifade ederek: “Rektörümüzün desteğiyle Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde ilkokul, ortaokul ve lisenin bulunduğu bir eğitim öğretim sürecini başlatacağız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı himayesindeki çocuklar da bu sürece dâhil olabilecek. Ayrıca kampüsün içinde çocuklarımızın konaklayabileceği bir pansiyon da olacak” şeklinde konuştu. 

İmzalanan protokolle ilkokuldan lisans hatta yüksek lisans, doktora programlarına kadar ülkemizde müzik eğitimini tepeden tırnağa değiştirebilecek yeni bir sürecin başladığını söyleyen Bakan Tekin, Üniversitemize sürece olan desteklerden ötürü teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ise protokolle Türkiye Cumhuriyeti tarihinde sanat eğitimi için çok önemli bir adımın atılacağı bir ana şahitlik edildiğini vurguladı.

Rektör Özden, Millî Eğitim Bakanlığının desteğiyle Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi uhdesinde açılacak Türk müziği temalı ilk ve ortaokulu ile güzel sanatlar lisesinin klasik Türk müziği, geleneksel sanatlar, kadim sanatların geleceğe taşınması anlamında önemli bir rol üstleneceğini vurguladı.

“Türk müziği” temalı ilkokul ve ortaokul

Protokol kapsamında açılacak okullarda ilk ve ortaokullarda uygulanan müfredat ile güzel sanatlar içinde yer alan müzik alanında da eğitim verilerek Türk müziğinde nitelikli insan kaynağının artırılması amaçlanıyor.

Müzik okulları, öğrencilerin birlikte müzik yapma isteklerini ve çalgı çalma bilgi ve becerilerini geliştirmelerine rehberlik edecek derslerin sunulduğu bir eğitim programına sahip olacak. Yeni bir model olarak uygulanacak müzik okulları, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli kapsamında Ulusal Beceri Haritası ile ilişkilendirilerek hayata geçirilecek.

Millî Eğitim Bakanlığına ait bu okullara Üniversitemiz, Türk müziği alanında eğitmen desteği verecek.

Güzel Sanatlar Lisesine, “Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alımı Yapan Okullara Başvuru Kılavuzu” kapsamında öğrenci seçilecek.

Türk müziği programı uygulayan ilkokul ve ortaokula alınacak öğrenciler için ise Bakanlık tarafından hazırlanan “Yetenek ile Öğrenci Alımına İlişkin Başvuru ve Yerleştirme Kılavuzu” geçerli olacak.

Yetenek taraması yapılacak

Okullara öğrenci seçimine yetenek taraması sonucunda başarılı bulunan çocuklar da dâhil olacak.

Yetenek taraması, Türkiye genelindeki tüm okullarda, çocuk evleri ve çocuk evleri sitelerinde yapılacak. Müzik okullarında öğrenim gören öğrenciler için pansiyon imkânı sunularak ülke genelindeki yetenekli tüm öğrencilere müzik alanında eğitim fırsatı verilmeye gayret edilecek.

Müzik okullarında, müzik aletlerinin bakımı ve onarımı için özel bir atölye alanı da oluşturulacak.

Çalgı aletlerinin temizliği, ayarları ve onarımları için gerekli araç ve malzemelerle donatılacak olan bu atölyelerde ayrıca öğrencilerin yaş gruplarına uygun çalgı aletlerinin üretiminin yapılması da planlanıyor.

Fotoğraf Galerisi