Üniversitemiz İle 3 İspanyol Müzik Okulu Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türk Müziğinin dünyada etkin bir şekilde tanıtmak adına önemli bir hamle daha yaparak İspanya’da 3 müzik okulu ile işbirliği protokolü imzaladı.

Türk müziğini dünyada tanıtmak adına çok sayıda Müzik Üniversitesi ile işbirliği anlaşması bulanan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, İspanya’da bulunan üç üniversitesi ile de iş birliği masasına oturdu. İmzalanan protokoller kapsamında, öğrenci ve eğitmen değişimleri, müzik araştırmalarında yapılacak işbirlikleri, ortak konserler verilmesi gibi önemler maddeler yer aldı.

İkili anlaşmalar kapsamında Rektörümüz Prof. Erol Parlak, Genel Sekreterimiz Murat Özdemir ve Dış İlişkiler Koordinatörümüz Öğr. Gör. Enes Biberoğlu, İspanya’da bulunan müzik okullarını ziyaret etti.

Müzik okulları ziyareti öncesi, Madrid Büyükelçiliği 1. Müsteşarı Ayşe Zeybek ile görüşen Rektörümüz Prof. Erol Parlak, Türk ve İspanyol müzik kültürlerinin kaynaşması anlamında atılacak adımlar üzerine fikir alışverişinde bulundu.

Elçilik ziyaretinin ardından heyetin ilk durağı Complutense University of Madrid oldu. Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette, heyet ilk olarak okulda bulunan uygulama alanlarını inceledi. Yapılacak bilgi paylaşımları ve yapılacak ortak çalışmaların detaylarının görüşülmesinin ardından işbirliği protokolüne imzalar atıldı.

Heyetin ikinci durağı, İspanya’nın köklü müzik okullarından olan Escola Superior de Música de Catalunya’ya oldu. Rektörümüz Prof. Erol Parlak okulda müzik öğrencileri ile bir araya geldi. Parlak öğrencilere tecrübelerini aktararak, Türk müziği hakkında bilgiler paylaştı. Programın ardından yapılan işbirliğinin dünyada müziğin gelişimine katkı sağlaması temennisi ile iki okul arasında protokol imzalandı.

Son ziyaret ise, İspanya’nın önemli müzik okullarından olan Taller de Músics’e yapıldı. Okul yönetimi heyetimize çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bilgi paylaşımlarımda iki okul arasında yapılan işbirliğinin öğrencilerin gelişimine önemli katkılar sağlayacağının altı çizildi. Görüşmelerin ardından bir protokol de Taller de Músics ile de protokol imzaladı.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Kurmangazy Kazakh Ulusal Konservetuvarı, Ljubljana Üniversitesi Müzik Akademisi, Belarus Devlet Müzik Akademisi, Dostoevsky Omsk Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Kültür Ve Sanat Üniversitesi, Belarus Devlet Kültür Ve Sanat Üniversitesi, Belarus Ulusal Çağdaş Sanatlar Merkezi gibi birçok müzik okulu ile işbirliği protokolleri bulunuyor.