Üniversitemiz Özel Gereksinimli Öğrencilerinden Oluşan ‘Bizim Orkestra’ İlk Konserinde Dinleyicilerle Buluştu

Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bir araya gelen 7 otizmli, 1 görmeyen ve 1 de az gören olmak üzere toplam 9 müzisyenden oluşan müzik grubu “Bizim Orkestra” ilk konserini gerçekleştirdi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan’ın öncülüğünde ve Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan, grup ismini velilerin koyduğu Bizim Orkestra, üç aydır Arş. Gör. Mert Ergül yönetiminde çalışmalarını sürdürüyor. Aralarında güzel sanatlar lisesi, konservatuar mezunu ve doktora öğrencilerinin de bulunduğu orkestrada Çağla Kıcır, Ahmet Mert Yalçın, Çağrıhan Atyıldız, Şevval Koç, Durul Turan, Burak Berk Boyar, Hamza Atakul, Hakan Atakul, Buğra Çankır yer alıyor.

Üniversitemiz Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Güz Dönemi Kursları Dönem Sonu Konser ve Sergi Etkinliğinde ilk konserini veren Bizim Orkestra; öğrencilerimiz, akademisyenlerimiz, aileleri ve diğer misafirlerden büyük alkış aldı.

21 Ocak 2023 Cumartesi günü Üniversitemiz İcra Sanatları Fakültesinde gerçekleşen etkinlikte Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan, konserin bizim için çok anlamlı olduğunu ifade ederek; “Özel gereksinimli bireylerin uygun ortamlar yaratıldığında neler yapabildiğini toplumla paylaşmak ve toplumda engelli farkındalığını artmasına katkı sağlamak için “Bizim Orkestranın” üniversitemiz çatısı altında oluşturulduğunu belirtti. Düzenli olarak haftada bir gün üniversitemize gelerek 2 saat hocamızın önderliğinde prova yapıyorlar. Orkestranın hem engellilere yönelik özel günlerde, hem de üniversitemizin çeşitli etkinliklerinde, konserlerimizde yer almalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Üniversitemiz Araştırma Görevlisi Mert Ergül ise grup üyelerinin çok yetenekli olduğunu belirterek, “Dönem başında Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan böyle bir projenin olduğunu söyledi. Şimdi topluluğumuzda 2 tane kanun çalan öğrencimiz var. 1 öğrencimiz hem akordiyon hem de cümbüş çalıyor. Onun dışında piyano, davul, gitar çalanlar var. Topluluğumuzda 9 kişi var. Çoğunluğu otizmli müzisyenlerden oluşuyor. Şimdiye kadar böyle bir toplulukla çalışmamıştım. İlk zamanlar ne olacağı konusunda pek bir fikrim yoktu; fakat öğrencilerimiz inanılmaz yetenekliler” şeklinde konuştu.

Bizim Orkestra grubu etkinlik sonunda YÖK Başkanı Prof. Dr. Sayın Erol Özvar’a hazırladıkları video ile bir mesaj ileterek çekmek istedikleri klipte Sayın Özvar’ın da yer almasını istediler. YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, öğrencilerimizin mesajına hemen yanıt vererek; “Sevgili gençler, performansınızı izledim, çok başarılısınız, tebrik ederim. Siz hazırlığınızı yapın, ben de seve seve size eşlik ederim. Buluşacağımız güne kadar biraz dersime çalışacağım.” dedi.

Bu anlamlı etkinlik için sevgili öğrencilerimize, kıymetli ailelerine ve değerli hocalarımıza teşekkür ederiz.

Fotoğraf Galerisi