Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Kapsamında ‘Geceden Sabaha 15 Temmuz’ Programı Gerçekleştirildi

Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında anma programı düzenlendi. Programda; Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Sayın Doç. Dr. Muhammet Enes Kala konuğumuz oldu. Programa Üniversitemiz yönetimi, dekanlarımız, yüksekokul müdürümüz, akademik ve idari personelimiz katıldı.

15 Temmuz demokrasi şehitlerimiz ve vatan için canlarını feda eden tüm şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Abdülkerim Ünal tarafından okunan Kuran-I Kerim Tilaveti ve şehitlerimiz için edilen dua ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden günün anlam ve önemini vurguladı. Rektörümüz konuşmasında “Milletimiz Demokrasimize olan bağlılığı ile onurlu bir mücadele sergileyerek bu hain girişimi bertaraf etmiştir. Bizler asırladır bu topraklarda yaşamış ecdadımızın mirasını bilimin ışığında gelecek nesillere ulaştırmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Rektörümüz Prof Dr. Erhan Özden’in konuşmalarının ardından programımız TRT tarafından hazırlanan ‘Geceden Şafağa 15 Temmuz Belgeseli’ gösterimi ile devam etti.

Karanlıktan aydınlığa uzanan, 15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan uzun gecenin hikâyesini gözler önüne seren belgeselin ardından Doç. Dr. Muhammet Enes Kala, ‘Geceden Sabaha 15 Temmuz’ başlıklı konuşmalarını gerçekleştirdi. Doç. Dr. Kala, 15 Temmuz’da milletimizin sergilediği mücadele ruhunu İnsan ve Toplum Bilimleri ile Felsefi bakış açısıyla irdeleyerek önemli bilgiler aktardı.

Konferans sonunda Doç. Dr. Muhammet Enes Kala’ya günün anısına teşekkür belgesi ve hediye takdimini Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Barış Demirci ve Rektör Danışmanımız Prof. Dr. Barış Karaelma gerçekleştirdi. Programımız, ‘Anadolu Ajansı Objektiflerinden Milli İradenin Yükselişi’ isimli fotoğraf sergisi ziyaretinin ardından sona erdi.

Türkiye Yüzyılının Kahramanları, bir olan, beraber olan, vatan uğruna destanlar yazan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi şükranla anıyoruz.

Fotoğraf Galerisi