Üniversitemizde 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Kapsamında Konferans ve Söyleşi Gerçekleşti

Üniversitemizde 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü Kapsamında Konferans ve Söyleşi gerçekleşti. Etkinlikte Otizmli bir birey olarak öğrencimiz Ata Utma, başarılarını anlattı.

Engelsiz Müzik ve Görsel Sanatlar Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla gerçekleşen etkinlikte Engelsiz Müzik ve Görsel Sanatlar Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Bilgehan Eren “Otizm ve Müzik” konusunda konferans verdi. Konuşmasına Otizmli bireylerin göz teması kuramadıklarını fakat yürekleri ile hissedebildiklerini, bizlerin de aynı farkındalık içerisinde hareket etmemiz gerektiğini vurgulayan Eren, “Otizm bir eksiklik değil, farklılıktır.” şeklinde konuştu. Ön yargılarımızdan kurtularak, otizmli bireylerle temas ve iletişim halinde onları anlayabileceğimizi, otizmli bireylerin erken yaşta yoğun bir eğitimle hayatın içine dâhil olabileceklerini belirten Bilgehan Eren ayrıca, otizmin neden kaynaklandığı, otizmin çeşitleri ve belirtileri hakkında da bilgi verdi. Otizm ve müzik ilişkisi ile ilgili de konuşan Eren, müziğin otizmli bireyleri rahatlatıcı etkisine, sosyolojik ve antropolojik açıdan birleştirici ve bütünleştirici etkisine, eğitsel ve terapötik etkilerine de değindi.

“Otizm bir eksiklik değil, farklı bir yetenektir.”

İki bölümden oluşan etkinlik, Doç. Dr. Bilgehan Eren’in konferansından sonra Müzik Öğretmenliği 1. Sınıf Öğrencimiz Ata Utma’nın söyleşisi ile devam etti. Otizmli bir birey olarak başarılarını anlatan kıymetli öğrencimiz Ata Utma, otizminin ona engel olmadığını, üstün yeteneklerini anlattı. Daha önce 3 boyutlu görebilme yeteneğinden dolayı mimarlık ve sayılara ilgisinden dolayı matematik okuyan Ata, Müzik Öğretmenliği bölümünde kendini daha yetkin hissettiğini ve mutlu olduğunu ifade etti. Sınıf arkadaşları ile ilişkisine de değinen Ata Utma “Otizmi kabul ve sevgi ile aştım” diyerek sözlerine son verdi. Atma Utma’nın ailesinin de katıldığı etkinlikte, katılımcıların sorularının cevaplanmasının ardından teşekkür belgesi ve çiçek takdimi gerçekleşti. Etkinlik, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Fotoğraf Galerisi