Üniversitemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü Bir Dizi Etkinlikle Kutlandı

Üniversitemizde 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında bir dizi etkinlik gerçekleşti. Etkinlikler kapsamında Üniversitemiz Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi ve İcra Sanatları Fakültesi tarafından Öğretmenler Gününe özel konser düzenlendi. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Rektör Yardımcılarımız ve Rektör Danışmanlarımızın katılımı ile gerçekleşen konser büyük beğeni topladı. Konserde Eğitim Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Barış Demirci, Müzik Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Feyzi, Eğitim Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muhittin Çalışkan, Görsel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı, Doç. Sevinç Köseoğlu Ulubatlı günün anlam ve önemine dair konuşmalarını gerçekleştirerek akademik personelin öğretmenler gününü kutladı.

24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında ayrıca Üniversitemiz ev sahipliğinde, Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği (GÖRSED) iş birliği ile panel, sergi ve ödül töreni gerçekleşti. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Barış Demirci, Rektör Danışmanımız Prof. Dr. Barış Karaelma ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Tiyatro Müdürü Esat Tanrıverdi ile çok sayıda öğretim üyesi ve öğrenci katıldı.  

Etkinliğin açılış konuşmalarını GÖRSED Genel Başkanı Doç. Dr. Güzin Ayrancıoğlu ve Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden gerçekleştirdi. GÖRSED Genel Başkanı Ayrancıoğlu konuşmasında günün anlam ve öneminden bahsederken GÖRSED’in 20. yılı dolayısıyla bugünün dernek için ayrıca anlamlı olduğuna değindi. Ayrancıoğlu ayrıca etkinliğe ev sahipliği yapan Üniversitemize teşekkür etti. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ise; GÖRSED’in 20. yılını kutlarken, Cumhuriyetin 100. yılında öğretmen/eğitmen olmanın kıymetinden bahsetti ve özveri ile çalışan tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı. 

Programda GÖRSED’in her yıl 24 Kasım Öğretmenler Günü kapsamında geleneksel olarak verdiği “Görsel Sanatlar Eğitimi Hizmet Onur Ödülü, “Yılın Görsel Sanatlar Eğitimcisi Akademisyen Üstün Başarı Ödülü”, “Yılın Görsel Sanatlar Öğretmeni Üstün Başarı Ödülü” ve “Sanata Değer Katan Kurum Ödülü” bu yıl da sahiplerini buldu.

Sanata Değer Katan Kurum Ödülü’ne Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları layık görüldü. Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Tiyatro Müdürü Esat Tanrıverdi’ye ödülü Rektörümüz verdi. Görsel Sanatlar Eğitimi Hizmet Onur Ödülü’ne Emekli Öğretim Üyesi İhsan Çakıcı layık görülürken Yılın Görsel Sanatlar Eğitimcisi Akademisyen Üstün Başarı Ödülü’nü Doç. Dr. Barış Aydın aldı. Sanata Değer Katan Kurum Ödülü ise Dr. Bahar Bilici Öztürk layık görüldü.

“Geçmişten Günümüze Görsel Sanatlar Eğitimi ve 20. yılında Görsel Sanatlar Eğitimi Derneği” konulu panel ile devam eden programın moderatörlüğünü Başkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Adnan Tepecik gerçekleştirdi.

Panelde Prof. Dr. Vedat Özsoy, Prof. Dr. Hülya İz Bölükoğlu, Prof. Dr. Ali Osman Alakuş ve Prof. Dr. Levent Mercin panelist olarak yer aldı. Geçmişten Günümüze Görsel Sanatlar Eğitimi hakkında detaylı bilgiler veren panelistlere plaket ve belge takdimi yapıldı.

Panel sonunda 24 Kasım Uluslararası Karma Sergisinin açılışı gerçekleşti. Açılışı Rektör Yardımcımız ve aynı zamanda Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Barış Demirci tarafından gerçekleşen sergi büyük ilgi ile karşılandı.

Fotoğraf Galerisi