Üniversitemizde 4-9 Mart Uluslararası Viyolonsel Günleri Düzenlendi

Ülkemizde bir ilk olarak gerçekleşen Uluslararası Viyolonsel Günleri Üniversitemizde düzenlendi. Viyolonsel Günleri kapsamında birbirinden kapsamlı sunumlar, söyleşiler, masterclass ve konser etkinlikleri gerçekleşti. 6 gün boyunca süren etkinliklerde yurtiçinden ve yurtdışından birçok önemli akademisyen, solist, icracı ve orkestra üyesi Üniversitemizde bir araya geldi.

Etkinliğin Genel Sanat Yönetmenliğini Üniversitemiz İcra Sanatları Fakültesi Çalgı Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Pınar Turan gerçekleştirdi. Doç. Pınar Turan açılış konuşmasında kurum içinden ve dışından etkinliğin gerçekleşmesine katkıda bulunanlara teşekkür ederek; etkinliğe katılım sağlayan 20’ye yakın akademisyen ve 120 öğrenciyi ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Doç. Turan: “Amacımız; bu ve bundan sonraki etkinliklerimizde daha çok öğrenci ve akademisyenimizi bir araya getirerek, öğrencilerle akademisyenleri, mesleğinde duayen olmuş sanatçıları buluşturup daha geniş vizyona ve misyona sahip bilinçli, öğrenme ve öğretme hevesiyle yanıp tutuşan yurtiçinde ve yurtdışında ülkemizi ve mesleğini en iyi şekilde ifade edebilen, topluma yararlı öğrenciler, bireyler yetiştirmektir” dedi.

Üniversitemiz Rektör Yardımcısı ve Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Barış Demirci ise gerçekleştirdiği açılış konuşmalarında yönetim olarak göreve geldikleri günden itibaren gerçekleştirdikleri etkinlikler, programlar ve iş birlikteliği projeleri ile Üniversitemizin vizyonunu daha da geliştirmeye devam ettiklerini belirterek, bu tür bilimsel ve sanatsal etkinliklere verdikleri önemden bahsetti. Prof. Dr. Demirci: “ Altı gün boyunca değerli eğitimci ve yorumcuların yapacağı söyleşiler, masterclasslar, konserler sadece viyolonsel eğitimi süreçlerine değil ülkemizde eğitimi sürdürülen bütün çalgıların öğretim süreçlerine katkı sağlayacaktır. Yapılacak bu etkinliğin bundan sonraki etkinliklere ışık tutacağını ümit ediyor, etkinliği organize eden Doç. Pınar Turan’a, katılım sağlayan değerli hocalarımıza ve misafirlerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Naci Özgüç hocamızın şefliğinde gerçekleşen İcra Sanatları Fakültemiz Orkestrasının ve Solist Öğr. Gör. İlayda İrem Canduran’ın konser icraları büyük beğeni topladı.

Uzman isimlerle altı gün boyunca devam eden etkinlikler, 9 Mart’ta Mamak Belediyesi Musiki Muallim Mektebinde gerçekleşen kapanış konseri ile son buldu. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci, Rektör Yardımcılarımız, hocalarımız ve çok sayıda sanatseverin katıldığı konser, büyük beğeni topladı. Rektörümüz ve beraberindeki heyet konserin yanı sıra, Musiki Muallim Mektebi Müzik Müzesini de ziyaret etti.

Fotoğraf Galerisi