Üniversitemizde, CORONA (COVID - 19) Virüsü'ne Karşı
Eğitim ve Bilgilendirme Etkinliği Düzenlendi

Dünyada çok sayıda insana bulaşan ve hızla yayılan Corona (Covid-19) adlı virüse karşı, Üniversitemiz de, korunma tedbirlerini sürdürüyor.

Şu ana kadar Corona virüsüne hiç bir şekilde rastlanmayan üniversitemiz, öğrenci ve çalışanlarının sağlık ve güvenliğini ön planda tutuyor.

Bu çerçevede, öğrencilerimizle, akademik ve idari personelimizin katıldığı bir bilgilendirme etkinliği düzenlendi.

Etkinlikte, üniversite personeli Özge Alacaoğlu ve Aras Ali Altıntaş, Corona virüsünün yayılmasına karşı Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan koruyucu önlemleri anlattı.

İcra Sanatları, Müzik Bilimleri ve Teknolojileri ile Müzik ve Güzel Sanatlar Eğitim Fakültelerimizde düzenlenen bilgilendirme çalışmasında, hastalık belirtileri ile kişisel hijyen yöntemleri vurgulandı.

Corona Virüsü’nden Korunma Yolları

 Sağlıklı kişilerin açık havaya çıktıkları zaman maske ile solunum yollarını kapatmaları koruyucu değildir.

 Alerjik bile olsa öksürük, hapşırığı olan ve ateşli kişilerin toplu alanlara girecekleri zaman maske kullanmaları çok daha önemlidir.

 Kapalı alanlarda çok sayıda kişi ile bir arada bulunacak kişilerin maske takması, olası hastalar ile karşılaşmaları açısından anlamlı olabilir.

 Yüzeylerden bulaşmanın önemi daha çok anlaşıldığı için evinden dışarı çıkan herkesin ortak alanlarda yüzeylere dokunduktan sonra yüz, göz ve ağızlarına temas etmemeye özen göstermesi çok önemlidir.

 Dışarıda zaman geçiren herkesin sık sık ellerini yıkaması, su ve lavaboya ulaşamama durumunda alkol ile (en kolay bulunan % 60’lık kolonya) el dezenfeksiyonu yapması, hasta kişilerle karşılaştıkları zaman daha çok ellerini yıkaması koruyucudur.

 Ilık su ile gargara yapılması ve bol ılık sıvı tüketilmesi, virüsün yerleşmesini engelleyebilir.

 İyi beslenme, açık havada bulunma, kapalı alanların havalandırılması, egzersiz ve uyku düzenine dikkat edilmesi, genel sağlığın artması ve virüsün yerleşmesinin azalmasına etki eder.

 Dar alanda bulunmayı arttırdığı için, mümkün olduğunca asansör yerine merdiven kullanılması daha güvenlidir.

 Hastalık belirtileri başladığı zaman, mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmak, giderken de maske takmak çok önemlidir.

Fotoğraf Galerisi