Üniversitemizde Görme Engellileri Topla Buluşturma Etkinliği Gerçekleşti

Üniversitemiz, Youthorama (Yunanistan), Universitad de les Illes Balears (İspanya) ve Engelli Vakfı iş birliği ile E + Sport “ A Ball For All (Herkes İçin Bir Top) AB Projesi kapsamında görme engelli bireylerin topla buluşturulması etkinliği gerçekleşti.

Yunanistan, İspanya ve Türkiye’den sivil toplum kuruluşlarının iş birliğinde gerçekleşen etkinlikte, ilkokul ve ortaokul düzeyindeki görebilen çocuklar ile görme engelli çocuklar, özel olarak üretilmiş sesli mini toplarla futbol oynadılar.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden etkinliğin açılış konuşmasında, engelli bireylerin topluma eşit bireyler olarak katılması adına geçtiğimiz yıl Üniversitemizde düzenlediğimiz Engelsiz Müzik Festivali ile birlikte başlatılan yolculuktan bu yana imza attığımız projelerle bir çok bilimsel ve sanatsal etkinlik düzenlendiğini ifade ederek: “Engelli bireylerin toplumla bütünleşme gereksinimlerini bilimle, sanatla, sporla ve çeşitli kültürel etkinliklerle, birlikte aşacağımıza gönülden inanıyorum” şeklinde konuştu.

Üniversitemiz üstün yetenekli, otizmli ve görme engelli öğrencilerinden oluşan Bizim Orkestra’nın konseri ile başlayan etkinlikte Üniversitemiz Engelsiz Müzik Kütüphanesi Nota Yazım Uzmanı Ali Caner Alparslan kendi hikayesini anlattığı konuşmasında, görme engelli bireyler olarak bu tür etkinliklerin kendileri için öneminden bahsetti. Yunanistan Youthorama STK temsilcisi Alexandros Charmpis ise engelli ve engelsiz tüm öğrencileri aynı yerde buluşturan bu etkinliğin Üniversitemizde gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek tüm iş birliği yapan kurumlara teşekkürlerini iletti. Engelli Vakfı Başkanı Abdurrahman Kurtaslan ise engellerin aşılması için Üniversitemiz ile birlikte birçok projenin gerçekleşeceğini, sanat ve sporla engelli bireylerin toplumda refahının arttırılması için daha fazla adımların atılacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından alanda görme engelli bireyler ve etkinliğe katılan çocuklar Üniversitemiz kampüsünde hazırlanan alanda görme engelli mini futbol oyunu ve danslarla birlikte eğlendi.

Proje kapsamında ayrıca Üniversitemiz Müzik Teknolojileri Bölümü öğretim elemanları Arş. Gör. Uğur Baloğlu, Arş. Gör. Doğuhan Eren Karacan, Arş. Gör. Malik Enes Şafak; görme engelliler için dijital futbol oyunu geliştirdi.

Dijital Futbol Oyununa erişim sağlamak isteyenler aşağıdaki linkten ulaşabilecekler.

https://www.mgu.edu.tr/wp-content/uploads/uygulama/ABallForAll.apk

Fotoğraf Galerisi