Üniversitemizde Prof. Gülnara Aziz Piyano Resitali Verdi

Piyanist ve eğitimci Prof. Gülnara Aziz Üniversitemizde piyano resitali verdi. Üniversitemiz İcra Sanatları Fakültesi 206 Nolu Dinleti Salonunda gerçekleşen resitale Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan ile birlikte Üniversitemiz öğretim elemanları, idari personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Gülnara Aziz tarafından verilen piyano resitali büyük beğeni topladı.

Prof. Gülnara AZİZ
Özbekistan’da doğdu. İlk müzik derslerini babası Fattah Nazarov’dan aldı. Eğitimine Moskova Devlet Konservatuvarı’na bağlı Merkez Müzik Okulu’nda devam etti. 11 yaşında Veronika Dudarova yönetimindeki senfoni orkestrası ile Fattah Nazarov’un Piyano Konçertosu’nu Kremlin Sarayı’nda seslendirdi. Moskova Tchaikovsky Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu ve aynı okulda doktorasını Prof. Alexey Nasedkin’le sürdürdü. Konservatuvardayken Yuri Bashmet, Mikhail Pletnev gibi ünlü sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı. 1979 yılından itibaren Özbekistan’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Çeşitli resitaller, konserler verdi, radyo kayıtları yaptı.

1979-85 yılları arasında Özbekistan Devlet Filarmonisi’nin solisti oldu. Aynı zamanda Taşkent Devlet Konservatuvarı’nda doçent olarak çalıştı. Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Macaristan gibi ülkelerde turneler gerçekleştirdi. 1994 yılından itibaren Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Müzik Hazırlık Okulu’nda öğretim görevini sürdüren Gülnara Aziz’in öğrencileri uluslararası yarışmalarda ödüller kazanmıştır. Sanatçı, oda müziği konserleri ve resitaller vermektedir.

Fotoğraf Galerisi