Üniversitemizde Türk Müzik Kültüründe Kurumsallaşma ve İcra-Terminoloji-Metot-Sistem Sorunlarının Çözüm Yolları Uluslararası Sempozyumu Gerçekleşti

Üniversitemizde 30. İstanbul Türk Müziği Festivali kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı, İstanbul Müzdak ve Üniversitemiz iş birliği ile Türk Müzik Kültüründe Kurumsallaşma ve İcra-Terminoloji-Metot-Sistem Sorunlarının Çözüm Yolları Uluslararası Sempozyumu gerçekleşti. Çölleşen ruhumuzu müzikle yeşertelim teması ile düzenlenen sempozyum yoğun ilgi gördü.

30 Kasım-02 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen sempozyumun açılış konuşmaları İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı ve Müzdak Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Göktan Ay, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Adem Uzun ve Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden tarafından gerçekleşti. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden yaptığı konuşmada böylesi bir bilimsel faaliyete ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, sempozyum sürecinin başarılı ve verimli geçmesini temenni ederek katılımcılara teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Rektörümüz, Müzdak Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Göktan Ay, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ve Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Adem Uzun’a hediye takdiminde bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Göktan Ay ise Rektörümüze plaket takdiminde bulunarak teşekkürlerini iletti.

Ülkemizin ve Dünyanın farklı üniversitelerinden birçok akademisyenin katıldığı sempozyum üç gün boyunca devam etti. Sonuç oturumu ile birlikte yedi oturumda gerçekleşen sempozyumda ayrıca kurumsallaşma sorunları ve çözüm yolları üzerine bilgilendirmeler yapıldı. Mesleki müzik eğitimi veren kurumlara öğrenci alım süreçleri başta olmak üzere müfredat, fiziksel imkanlar, ürün sergileme sorunları ve eğitim-öğretim süreci ile ilgili birçok ayrıntı mercek altına alındı. Aynı zamanda icra bağlamında araştırma yapan katılımcı bilim insanları tarafından yeni yaklaşımlara dair araştırma sorunları da irdelenerek bu eksiklilere dair çözüm yolları üzerinde duruldu.

Araştırmacılar tarafından kültürel ve tarihsel anlamda yapılan çalışmaların ortaya konularak müzik ve bilim dünyasına özgün yeni bilgiler kazandırılan sempozyum büyük beğeni topladı.

Fotoğraf Galerisi