Üniversitemizin 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni Gerçekleşti

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni sanat dolu bir programla gerçekleşti. Yunus Emre ve Sevgi Meydanında yapılan törende, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Büyükelçi Prof. Dr. İbrahim Kalın’a “Onursal Doktora” unvanı verildi.

2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni akademik ve idari personelimiz, öğrencilerimiz ile çok sayıda davetlinin katılımı ile gerçekleşti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silâh arkadaşları ile şehitlerimiz ve gazilerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başlayan program üniversitenin hikâyesinin anlatıldığı tanıtım filmi ile devam etti.

2021-2022 akademik yılı açılış konuşmalarını yapan Üniversitemizin Kurucu Rektörü Prof. Erol Parlak açıklamasında Üniversitemizin kuruluşundan bugüne kadar yürütülen çalışmalardan bahsederek katılımcılara üniversitenin gelecek vizyonuna ait bilgiler verdi.

Rektör Parlak’ın konuşmasından sonra konukların keyifle dinlediği müzik dinletisi gerçekleşti. Klasik Batı Müziği ile başlayarak Klasik Türk Müziği, Türk Halk Müziği ve Popüler Müzik ile devam eden müzik ziyafeti dinleyenlerden büyük beğeni ve alkış topladı.

Yaşanan müzik ziyafetinin ardından Rektörümüz Prof. Erol Parlak tarafından Cumhurbaşkanı Sözcüsü ve Büyükelçi Prof. Dr. İbrahim Kalın’a Senato Kararı ile verilen onursal doktora unvanı takdim edildi.

Onursal doktora ve cübbe giyme merasiminin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü ve Büyükelçi Prof. Dr. İbrahim Kalın 2021-2022 Akademik Yılı açılış dersini verdi.

Üniversitemizde yapılan çalışmaların önemine değinen ve öğrencilere tavsiyelerde bulunan Kalın “50 yıl sonra 100 yıl sonra Türk Müziğinin tarihi yeniden yazıldığında siz bu tarihin belirleyici aktörlerinden biri olacaksınız inşallah. Burada yapılacak çalışmaların hem Türk Müziğinin daha iyi anlaşılması, imkân ve kabiliyetlerin ortaya çıkarılmasında çok önemli bir rol oynayacağına inanıyorum. ” ifadelerini kullandı.

Açılış dersinin ardından Prof. Dr. İbrahim Kalın’a Rektörümüz Prof. Erol Parlak tarafından saz hediye edildi. Hediye edilen sazı çalan İbrahim Kalın Rektörümüz Erol Parlak ile 2 türkü seslendirdi. İbrahim Kalın ve Rektör Parlak’ın performansı izleyiciler tarafından dakikalarca alkışlandı.

Keyifli dinletinin ardından Üniversitemiz Görsel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretim elemanları ile ulusal sanatçıların; güzel sanatların dokuma, grafik, minyatür, resim, seramik ve tezhip alanlarında oluşturdukları eserlerinin yer aldığı sergi açılışı yapıldı. Üniversitemiz Sanat Galerisinde yer alan serginin açılışını Prof. Erol Parlak Prof. Dr. İbrahim Kalın beraber yaptı.

Fotoğraf Galerisi