Yarı Zamanlı Müzik Eğitimi Programı

İletişim

Herhangi bir sorunuz olduğunda bizlere Üniversitemiz İcra Sanatları Fakültesi aracılığıyla ya da e-posta ile yze@mgu.edu.tr adresinden ulaşabilirsiniz. İşbirliğiniz ve desteğiniz için teşekkür ederiz.

Yarı Zamanlı Müzik Eğitimi Koordinatörlüğü
Telefon: 03124860386 / 1764 -1731  | GSM: 0530 695 86 39
E-posta: yze@mgu.edu.tr
Adres: Turan Güneş Bulvarı Yukarı Dikmen Mahallesi, Neşet Ertaş Caddesi,
No:4 06550 Oran Çankaya/Ankara

 

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

  • Başvuru Formu (web sitesi formlar kısmından ulaşabilirsiniz.)
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • 300 TL başvuru ücreti

Sınav başvurusu online yapılmaktadır. Belirtilen banka hesabına sınav başvuru ücretini yatırdıktan sonra, başvuru formu, adayın nüfus cüzdanı fotokopisi ve başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekontu yze@mgu.edu.tr adresine göndermeniz yeterlidir.

Velilerin Dikkatine,

Başvuru Formu veli tarafından doldurulup imzalanmalıdır.
İmzalı başvuru formu ve başvuru için istenen diğer belgeler tek bir e-posta içerisinde yze@mgu.edu.tr adresine gönderilmeli, e-postanın konu kısmına öğrencinin ad-soyad bilgileri yazılmalıdır.

Başvuru Ücretinin Yatırılacağı Hesap Bilgileri:

Birim Adı – Hesap Adı Banka Adı Hesap No IBAN No
İCRA SANATLARI FAKÜLTESİ Halk Bankası A.Ş 44100012 TR69 0001 2009 1940 0044 1000 12

Aday Kabul Sınavları

Üniversitemiz Yarı Zamanlı Müzik Eğitimi programına, iki aşamadan oluşan müzikal algı sınavıyla öğrenci alınacaktır.

  • 1. Aşama: Baraj Sınavı

Baraj sınavında, adayların seçtikleri branşların gerektirdiği duyuş ve müzikal algı değerlendirmesi yapılır. Adaylardan tek ses, iki ses, üç ses duyma, melodi ve ritim tekrarı egzersizlerine yeterli düzeyde karşılık vermesi beklenmektedir. Bu sınavda 100 tam puan üzerinden 70 tam puan alan öğrenciler ikinci aşama sınavına girmeye hak kazanırlar.

  • 2. Aşama: Kesin Kabul Sınavı

Kesin kabul sınavında, adayların seçtikleri branşların gerektirdiği duyuş ve müzikal algı değerlendirmesi yapılır. Bu aşamada, adayın seçtiği branşın gerektirdiği fiziki uygunluk da değerlendirilmektedir. Değerlendirmede adayın genel yeteneği, müzikal algıda refleksi ve fiziki uygunluğu da göz önünde bulundurulur. 100 tam puan üzerinden 70 tam puan alan adaylar, en yüksek puandan başlanarak kontenjan sayısına göre sıralanır ve asil öğrenci olmaya hak kazanırlar.

Sağlık Kontrolü ile İlgili Bilgiler

Önemli Bilgi:

Sağlık Raporu yalnızca her iki aşamayı da başarıyla geçen ve asil öğrenci olmaya hak kazanan öğrencilerden istenecektir.
Öğrenci kabul sınavlarının her iki aşamasını da başarılı olarak geçen adaylar kesin kayıt yaptırmaya hak kazanacaklardır. Kesin kayıt yaptıracak adayların Resmi Sağlık Kuruluşları veya tam teşekküllü bir hastanede yapılacak sağlık kontrolünden geçerek sağlık raporu almaları gerekmektedir. Yapılacak olan kontrollerin amacı, adayın gelecekte öğrenimini engelleyebilecek herhangi bir sağlık durumunun önceden saptanabilmesidir. Kesin kayıt yaptıracak adayların, göz, kulak-burun-boğaz, ortopedi birimleriyle ile ilgili bedensel veya zihinsel bir engeli olmaması şartı aranmaktadır.

Branşlar ve Sınıflar

İlkokul 1.2.3.4. sınıflar ve Ortaokul 5.6.7.8. sınıflarda öğrenim gören her yaş grubundan öğrenci kabulü sağlanmaktadır.

Dersler ve Ders Süreleri

Yarı Zamanlı Müzik Eğitimi yalnızca hafta sonu Cumartesi günü verilmektedir.
Eğitim haftada bir kez 1 branş(enstrüman) dersi, 1 Solfej dersi olarak programlanacaktır.
Branş dersleri bireysel, Solfej dersleri toplu ders şeklinde verilmektedir. Ders süreleri 40’ar dakikadır.

Solfej derslerinde gruplar öğrencilerin öğrenim gördükleri sınıflara göre belirlenecektir.