Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Baharı Muhteşem Bir Organizasyonla Karşıladı

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi toprağın uyanışı, baharın gelişi, kardeşliğin, dostluğun ve dayanışmanın sembolü olan ve geniş bir coğrafyada kutlanan kadim bayramımız Nevruz’u muhteşem bir organizasyonla kutladı.

Üniversite Rektörü Prof. Erol Parlak ve TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı’nın protokol konuşması ile başlayan organizasyon Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Bulgaristan ve Sırbistan’dan gelen sanatçıların, kendi ülkelerine ait milli enstrümanları ve yöresel kıyafetlerle sergiledikleri gösteriler büyük beğeni topladı.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Türk Dünyası’nın UNESCO ‘su olan, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) işbirliği ile düzenlenen etkinlikte

● Jorga -Yorga Dans Topluluğu (Kazakistan)
● Pirin Devlet Halk Dansları Topluluğu (Bulgaristan)
● Solist Rasul Jumashev –Rasul Cameşhev (Türkmenistan)
● Sveti Djortje –Siveti Diyortye Halk Dansları Topluluğu (Sırbistan)
● Solist Roza Radjapova (Özbekistan)
● Jorga Dans Topluluğu (Kazakistan)
● Pirin Devlet Halk Dansları Topluluğu (Bulgaristan)
● Solist Sairabu Chelekeeva Taaci – Sayrabu Selekive Taaci Dans Topluluğu (Kırgızistan)
● Sveti Djortje –Siveti Diyortye Halk Dansları Topluluğu (Sırbistan)
● Moncok Samatova – Monkok Samatova Solist (Kırgızistan Narın)
● Horezm İl Devlet Müzik Dram Tiyatrosu Dans Topluluğu (Özbekistan)
● Horezm İl Devlet Müzik Dram Tiyatrosu Dans Topluluğu (Özbekistan) performansları ile izleyicisine renkli anlar yaşattı.

Keyifli gösterilerin ardından Nevruz Şarkısı eşliğinde izleyicisini selamlayan sanatçılara Rektörümüz Prof. Erol Parlak teşekkür belgesi ve çiçek taktimi yaptı.

Takdimlerin ardından Yunus Emre ve Sevgi Meydanında yakılan Nevruz ateşinin başında müzikler ve çeşitli danslar eşliğinde yumurta tokuşturma, demir dövme ve ateşten atlama gibi ritüeller gerçekleşti.

Fotoğraf Galerisi