Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi “Engel Sensin” İsimli Konferansa Ev Sahipliği Yaptı

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Engel Sensin isimli konferansa ev sahipliği yaptı. Konferansta fiziksel engellerden önce zihin ve kalple gelen engellerden söz edildi.

Üniversitemizde Engelsiz Müzik ve Görsel Sanatlar Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığıyla “Engel Sensin” adlı konferans gerçekleştirildi. Konferans kapsamında fiziksel engellerden önce zihinlerimiz ve kalplerimizle oluşturduğumuz engeller konu edildi.

İnsan insanın en güzel aynasıdır.

Engelsiz Müzik ve Görsel Sanatlar Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Çelebi’nin gerçekleştirdiği konferansı, Çelebi’nin kendi hayatının 10 yıllık deneyimlerinden derlediği konular oluşturdu. Kendi hayatımızdaki engelleri ve olumsuzlukları başka birilerine başka yerlere atfettiğimizi fakat bunun ne kadarında kendi etkimizin olduğunu düşünmediğimizi belirten Çelebi sunumuna insan kelimesinin anlamını sorarak başlayarak; “İnsanın iki anlamı var, nisyan yani unutan anlamının yanında ünsiyet yani yakınlık, bağ kuran anlamı da var ve ne zaman bağ kurmayı başarırsak o zaman beşerlikten insana doğru yol alırız.” şeklinde konuştu.

Konferansta ayrıca insan insanın en güzel aynasıdır denilerek, başkalarının dertlerini yüklendiğimiz zaman kendi dertlerimizin de son bulabileceği hayatımızın önündeki engellerin fiziksel değil aslında zihinsel olduğu ve hastalıkların dahi biz onlardan ders alana kadar devam ettiği belirtildi.

Asıl engeller zihnimizde.

Katılımcıların yoğun ilgisiyle devam eden konferansta Çelebi, insanların öğrenme heyecanını yitirdiği zaman öldüğünü ve bu konuda ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda insanların 17 yaşında yaşlandığının ortaya çıktığını belirterek, Gazeteci Jean Dominique-Bauby’nin hayatını örnek vererek tüm bedenin felç olduğunu ve sadece tek göz kapağını oynatabilerek Kelebekler ve Dalgıç kitabını yazdığını ifade etti. Bu hikâyeden yola çıkarak engelli olanın kim olduğunun sorusunu soran Çelebi, “Asıl engeller zihnimizde, hayatımızda neyi değiştirmek istiyorsak bunu gelip birisi yapmayacak, biz yapacağız biz değiştireceğiz” şeklinde konuştu.

Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirilen konferans Dr. Öğr. Üyesi Tuğba Çelebi’ye teşekkür belgesi takdiminin ardından katılımcılarla birlikte çekilen toplu fotoğrafla son buldu.

Fotoğraf Galerisi