Âşık Veysel Vefatının 50. Yılında Muhteşem Bir Konserle Anıldı

Üniversitemiz Dr. Öğr. Üyesi Erberk Eryılmaz’ın Âşık Veysel’in Vefatının 50. Yılına İthafen Bestelediği Eser Dünya Prömiyeri ile Dinleyici Karşısına Çıktı

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Âşık Veysel’in vefatının 50. yıl dönümünü ve UNESCO Âşık Veysel Yılını özel bir konser ile andı. Konserde Ülkemizin ödüllü bestecilerinden Üniversitemiz İcra Sanatları Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Erberk Eryılmaz’ın orkestra tarafından verilen sipariş üzerine yazdığı “Bir Büyük Dünya – Âşık Veysel” eseri dinleyicilerle buluştu.

Âşık Veysel’in vefatının 50’nci yıldönümü anısına Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara’da 24 Mart’ta düzenlenen özel gecede Şef Cemi’i Can Deliorman yönetimindeki orkestra, Üniversitemiz öğretim elemanı Erberk Eryılmaz’ın ‘Bir Büyük Dünya- Aşık Veysel’ eserinin dünya prömiyeri ile dinleyici karşısına çıktı. Orkestrada Erberk Eryılmaz ile birlikte İcra Sanatları Fakültemiz Öğretim Elemanları Öğr. Gör. Yunus Emre, Öğr. Gör. Oğuzhan Açıkgöz ve Arş. Gör. Durmuş Ali Öztürk ile öğrencilerimiz Buğra Kutbay, , İrfan Yılmaz, Atakan Turaç yer aldı.

Piyanist, şef ve vurmalı halk çalgıları yorumcusu Erberk Eryılmaz eserini, Aşık Veysel’in vatanseverlik kavramını dolduran çalışkanlığı, fikir açıklığı, eğitime ve bilgiye verdiği değerden esinlenerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına ithafen yazdığını ifade etti.

Şef Cemi’i Can Deliorman ise Erberk Eryılmaz tarafından bestelenen eserin CSO tarafından seslendirildiği için çok mutlu olduğunu ifade ederek, “Aşık Veysel dizelerinde kendi dünyasını, ‘bir küçük dünyam var, kendi içimde benim’ diye tarif ediyor. Besteci de bu eseri, ‘Bir Büyük Dünya- Aşık Veysel’ olarak yazmış. Aşık Veysel’in; düşünceleri, dizeleri, müzikleri beş yüz sene sonra da güncel olacak, insanlara yol gösterecek” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının sahnesini Üniversitemiz Yeni Müzik Topluluğu ile paylaştığı ve zurna, kaval, tütek, saz, üç telli ve divan sazı gibi Türk müziği çalgıları kullanılarak, ünlü ozanın icra geleneği orkestra ile bütünleştiği konser sanatseverler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Fotoğraf Galerisi