Dublin’de Osmanlı Müziği Rüzgârı Esecek

Üniversitemiz Öğretim üyelerinin “Sultan Composers” “Sultan Bestekârlar” konulu konseri, Dublin’de dinleyicisini Osmanlı Döneminde bir müzik yolculuğuna çıkaracak.

Türk Müziğini dünyada tanıtmak adına, ülke dışında da çok sayıda etkinliğe imza atan Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, konser etkinliklerine devam ediyor. Dublin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ve Üniversitemizin iş birliği ile düzenlenecek “Sultan Composers” “Sultan Bestekârlar” konseri 27 Mayıs 2022 akşamı İrlanda’nın başkenti Dublin’de sanatseverlerle buluşacak.

Trinity College Edmund Burke Tiyatrosu’nda gerçekleşecek konserde, üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serda Türkel Oter ile İcrâ Sanatları Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Kibele Kıvılcım Çiftçi, Doç. Dr. Tolga Oter ve Öğr. Gör. Tevfik Bilen Osmanlı Sultanları ve saray bestekârlarının eserlerini icra edecekler.

Konser içeriğinde, Osmanlı dönemine ait saz eserleri ve sözlü eserler yer alıyor. Sanatın her alanında, çok kültürlü bir yapı içerisinde gelişen ve aldıkları eğitimle zengin kültür mirasına sahip olarak yetişen Osmanlı padişahları, sanata olan katkı ve sanatsever kişilikleri ile biliniyor. Bu Konser aracılığı ile musikişinas Osmanlı Sultanları ve Saray bestekârlarının eserleri sanatseverlerin beğenisine sunulmuş olacak.

27 Mayıs 2022 Cuma günü saat 19.00’da başlayacak konserde icra edilecek eserler ise şöyle:

 Nevâ Peşrev (Sultan II. Bayezid)
 Bayâti Yürük Semâî-Gelse nesîm subh ile (IV. Murad)
 Evc İlâhi – Uyan ey gözlerim (IV. Murad)
 Bûselik Beste – Sünbül-i sünbül-i sünbül-i siyeh (Şeştârî Murad Ağa)
 Mâhur Peşrev – Gâzi Giray Han (Kırım Han’ı)
 Segâh Yürük Semâî – Tûtî-i Mûcize (Itrî)
 Isfahan Şarkı – Ey gâziler (III. Selîm)
 Pesendîde Saz Semâisi (III. Selîm)
 Neveser Peşrev (Neyzen Yusuf Paşa)
 Neveser Ağır Semâî- Mecliste bu revnâk (Kömürcüzâde)
 Hicaz Kalenderî (II. Mahmud)
 Hicaz Şarkı – İndim yârin bahçesine (Dede Efendi)
 Hicaz Sirto (Sultan Abdülazîz)

 

Dublin’de Osmanlı tınılarını duyuracak konser, Trinity College Dublin ve Türk Hava Yolları’nın desteği ile düzenlenecek.