Kalecik’te Kadın Emeği Projesi Kapanış Sergisi ve Sanat Kafe Açılışı Gerçekleşti

Ankara’nın Kalecik İlçesi’nde ikamet eden el sanatlarında uzman kadın bireylere KASEV (Kalecik Sanat Evi Kadın Kooperatifi) adı altında bir tarımsal kalkınma kooperatifi kurdurularak başlayan “Kalecik’ de Kadın Emeği Projesi” tamamlandı. Proje, Ankara Kalkınma Ajansının desteği ile Üniversitemiz yürütücülüğünde ve Üniversitemiz Geleneksel El Sanatları Programı Dr. Öğr. Üyesi Ebru Ateşok koordinatörlüğünde gerçekleşti.Kırıkkale Üniversitesi ve Kalecik Belediyesi’nin de proje ortaklığında yürütülen Kalecik’te Kadın Emeği Projesinde Kalecik İlçesi’nde yaşayan 46 kadın bireye ülkemizde hiç bitmeyen ve bitmeyecek bir sektör olan nikâh merasimleri ve özel günleri hazırlayıcısı adı altında mesleki eğitim almış kalifiye bireylerin yetişmesi sağlandı. Üniversitemizin desteği ile “Nikâh Merasimleri ve Özel Gün Hazırlayıcısı” eğitim bitirme sertifikaları, eğitimlerini başarıyla bitiren kadın bireylere Rektör Yardımcımız ve İcra Sanatları Fakültemiz Dekanı Prof. Dr. Sayın Barış KARAELMA tarafından takdim edildi.

Proje kapsamında ayrıca, kadın bireylere “Pazarlama ve Girişimcilik” modüllerini içeren 6 aylık teorik eğitimler verilerek yaptıkları ürünlerin satış ve pazarlamasını yapabilecekleri çevrimiçi satış birimleri oluşturuldu. “Atık Ürün Değerlendirme” eğitimleri ile de ellerindeki atık malzemeleri ülke ekonomisine birer ürün olarak kazandırma yetisi sağlanarak ve çevre bilincinin oluşturulmasına katkı sağlandı. Bir tanesi cam atölyesi olmak üzere üç sanat atölyesi, Kalecik İlçesi Şehsuvar Bedestenin’de hizmete açıldı. Kadınların sanatsal gösteriler düzenlediği ve ayrıca kafe olarak da işletilen “Sanat Kafe” de işletme hayatına başladı.

Projede eğitim veren kooperatif yöneticilerine de Üniversitemiz aracılığıyla proje başlangıcında ve proje süresince eğiticilerin eğitimi başlığı adı altında “El Sanatlarında Yetişkin Eğitimi” dersleri verilerek eğiticiler desteklendi.

Kadınlara kendilerini ifade edebilecekleri, potansiyellerinin farkına varabilecekleri, sürekli olarak düzenli para kazanabilecekleri, çocuklarıyla da her saat rahat bir şekilde çalışabilecekleri ortamlar oluşturularak projenin fayda ve sürekliliği artırıldı.

Bu anlamlı projede emeği geçenlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Fotoğraf Galerisi