iThenticate (Makale)

İntihal Programları
iThenticate Logo

iThenticate, yalnızca akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmakta olup, doktora derecesi ve üzerinde akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerimize kullanım hakkı verilmektedir.

iThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim ve @mgu.edu.tr uzantılı kurumsal mail adreslerini içeren bilgileri kutuphane@mgu.edu.tr e-posta adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir. Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, Üniversitemiz bünyesinde iThenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra; sisteme giriş bilgileri belirtmiş olacağınız e-mail adresinize sistem tarafından otomatik gönderilecektir, lütfen bu adresten gelen maili dikkate alıp, e-malinizi kontrol etmeyi unutmayınız. Bu kullanıcı adı ve şifre www.ithenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için “Doküman yükleme ve temel ayarlar kılavuzunu” inceleyiniz. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır.

Lisans anlaşması gereği iThenticate sistemi üzerinden;

 Öğrenci ödevi, proje ve tezlerin kontrolü yapılmamalıdır.

 Yayınlanması için dergi editörlerine gönderilen makalelerin editörler tarafından sistemimizde kontrolü yapılmamalıdır.

Üniversitemiz hesaplarının bloke olmaması için, kullanım kısıtlamalarına uyulmasını önemle rica ederiz. Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki dokümanı inceleyebilirsiniz.