Turnitin (Tez)

İntihal Programları
Turnitin Logo

Öğrencilerle eğitimcileri aynı platformda buluşturan, belgelerin orijinalite kontrollerinin yapılmasını, eğitimcilerin bu belgeleri notlandırmasını sağlayan dünyanın en önde gelen yazılımlarındandır.

Turnitin zengin geri bildirim sağlayarak ve intihali önleyerek öğrencilerin yazım yeteneklerini geliştirmektedir. Belirli bir zaman aralığında orijinal yazımı teşvik eder. Günümüz eğitimcileri ve yöneticileri öğrencilerin bilgiyi doğru, düşünerek ve yasal bir şekilde kullanmalarını teşvik etmeye çalışmaktadır. Milyarlarca internet kaynağına erişilebilirlik sayesinde öğrenciler, bir kaynağın tüm paragraflarını bir saniyede kopyalayıp yapıştırabilmektedir. Bu, performans ve değerlendirmelere yapılan vurgu ile birleşince, öğrenci araştırma ve makalelerinde orijinal olmayan içerik kullanımının artmasına sebep olmaktadır.

Turnitin belge analizini yaparken büyük veri tabanları taramaktadır. Bunlar;

 337+ milyon öğrenci ödevi ve toplamda 620 milyondan fazla doküman,

 110,000+ dergi & kitap ve toplamda 157 milyondan fazla yayın,

 62+ milyar güncel ve arşivlenmiş web sayfası,

 140 ülkede, 15.000’den fazla eğitim kurumunda,

 30 milyondan fazla öğrenci,

 1.6+ milyon aktif öğretmen Turnitin kullanmaktadır.

Turnitin, eğitimcilere orijinal metin yazımını teşvik etmede ve intihalden caydırmada yardımcı olur. Yakın zamanda yapılan geniş kapsamlı istatistiksel çalışmalar ortaya koymaktadır ki, ortaöğretim kurumları, kolejler ve üniversiteler Turnitin kullandığı takdirde:

 Öğrenciler daha iyi birer araştırmacı ve yazar haline gelirler. Orijinal içerikli çalışmalar ortaya koyarlar ve kaynak materyalleri doğru kullanmayı ve doğru alıntı yapmayı öğrenirler.

 Öğretmenler zamandan tasarruf ederler. Turnitin’in kolay okunur Özgünlük Raporu (Originality Report) sayesinde, daha önce şüphelendikleri intihallerin kanıtlarını araştırmak için harcadıkları zamanı şimdi daha iyi yazarlar yetiştirmek üzere geri bildirimde bulunmak için kullanırlar.

 Kurumlar, eğitim ve öğretim düzeylerini geliştirirler. Turnitin’in sürekli kullanımı,kuruma, kendisini, eğitim misyonunu ve verdiği diploma derecelerinin geçerliliğini garanti altına almada yardım eder.

Turnitin’i kullanmak isteyen akademisyenler için gereken şifre kütüphanemiz tarafından sağlanmaktadır. Programı kullanmak isteyen akademisyenlerin isim, soy isim ve e-mail adres bilgilerini içeren bir maili huseyin.batar@mgu.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için aşağıdaki dokümanları inceleyebilirsiniz.

Yardımcı Dokümanlar: