Musiki Muallim Mektebi’nin 98. Yıl Dönümü Düzenlenen Panel ve Etkinliklerle Kutlandı

Türkiye’nin ilk konservatuarı olan Musiki Muallim Mektebi, kuruluşunun 98. yıl dönümünde Üniversitemiz ve Mamak Belediyesi iş birliği ile düzenlenen panel ve etkinliklerle kutlandı. Etkinliğin açılış konuşmalarını gerçekleştiren Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Cumhuriyetin ilk eserlerinden olan Musiki Muallim Mektebi’nin bugüne kadar sayısız müzik öğretmeni ve sanatçı yetiştirdiğini ve uzun bir süre faaliyetlerine ara veren mektebin tarih kokan sınıflarında aynı ruh ve heyecanla tekrar sanat faaliyetlerinin yürütülüyor olmasından ve sanatçı yetiştirmeye devam etmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti. Belediye Başkanı Köse’nin ardından konuşmalarını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Cumhuriyetin ilk kamu binalarından olan Musiki Muallim Mektebinde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, mektebin tarihi ruhu ve şuuruyla birlikte tekrar günümüze kazandırılmasından dolayı başta Sayın Belediye Başkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Kültür ve medeniyet inşasının öncelikle kişinin kendisini ve sonrasında tarihini bilmekle gerçekleştiğini, en önemlisinin de yaşadığı toplumun mayasını ve renklerini bilmek olduğunu belirterek “Çok büyük medeniyetler kurmuş olan köklü tarihimizde, Cumhuriyetimizin henüz birinci yılında böylesine anlamlı bir binanın kurulmuş olması genlerimizdeki sanat kültürünün ne kadar zengin olduğunun bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından müzik dinletileri ile devam eden programda Üniversitemiz öğretim elamanları ve öğrencileri Klasik Türk Müziği ve Türk Halk Müziği icrasında bulundu aynı zamanda Viyolonsel dinletisi gerçekleştirdi.

Cumhuriyetin güzide kurumları arasında yer alan Musiki Muallim Mektebi’nin 98. yıl dönümüne özel olarak düzenlenen etkinliklerde “Cumhuriyet Müzik Eğitiminin Temeli Olarak Musiki Muallim Mektebi” isimli panel düzenlendi. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Bülent Alaner, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan ve Üniversitemiz Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Okan Murat Öztürk’ün konuşmacı olarak yer aldığı panelin moderatörlüğünü Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Barış Karaelma gerçekleştirdi. Atatürk’ün en büyük eserim dediği Cumhuriyeti en iyi şekilde idrak etmenin bizim en önemli görevimiz olduğunu ifade eden Karaelma, Atatürk’ün Yüksek Türk Kültürüne yaptığı vurguya istinaden müziğin de kültürün önemli bir uzvu olduğunu söyledi.

Musiki Muallim Mektebi’nin kuruluş amacı, müzik eğitimine verilen önemin değerlendirildiği panelde Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Musiki Muallim Mektebinin öncesindeki Osmanlı’nın ilk konservatuarı olan Darülelhan ile ilgili bilgiler vererek; dünya ile sanatın aynı entegrasyonla devam ettiğinin bir göstergesi olarak Musiki Muallim Mektebinin tarihi altyapısını anlattı. Prof. Dr. Ahmet Bülent Alaner, Musiki Muallim Mektebi’nin en önemli yapı taşlarından olduğunu ve mektebin yetiştirdikleri ile Cumhuriyetin 100. yılına yaklaşırken 40’ın üzerinde konservatuar ve müzik eğitimi bölümleri ile onlarca konser ve tiyatro salonları olduğunu ifade etti. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan ise Musiki Muallim Mektebinin öneminden ve mektepten sonra açılan diğer okullardan bahsederek, modern müzik eğitiminin yöntemlerini anlattı. Musiki Muallim Mektebinin kuruluş ve işleyişini dönemin tarihi koşulları üzerinden anlatan Prof. Dr. Okan Murat Öztürk ise mektebin çağdaşlaşma bakımından önemli olduğunu ifade etti.

Katılımcılar tarafından yoğun ilgi gören etkinlik, Mamak Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Düğmeci’nin panelistlere hediye takdimi ile sona erdi.

Fotoğraf Galerisi