'Öğrenci Resimleriyle İstiklal Marşı'

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Etimesgut Belediyesi “İstiklâl ve Millî Ruh” ana temalı “Öğrenci Resimleriyle İstiklâl Marşı” konulu resim yarışması düzenliyor.

Başkentin tek tematik yükseköğretim kurumu olarak sanata yön veren; Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ile Türk kültür ve sanatına verdiği katkılarla dikkat çeken Etimesgut Belediyesi “Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı” nda anlamlı bir sanat projesi için işbirliği yaptı. Proje kapsamında “İstiklâl ve Millî Ruh” ana temalı “Öğrenci Resimleriyle İstiklâl Marşı” konulu resim yarışması düzenlenecek.

İstiklâl Marşı; kabul edildiği günden beri milletimizin her ferdi tarafından ezberlenmiş, tüm merasimlerde ayakta saygıyla okunmuş ve sonsuza kadar da okunmaya devam edecek olan büyük bir edebi hazinedir. İstiklâl Marşı’mızın şairi Mehmet Âkif Ersoy milletimizin yetiştirdiği ince ruhlu bir şair, ülkü sahibi bir vatansever, mahir bir muharrir ve bir millî mücadele kahramanıdır.

İstiklâl Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde “Millî Marş” olarak kabul edilişinin 100. Yılı münasebetiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın 2021/6 Sayılı Genelgesi gereğince alınan kararla 2021 yılı “Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı Yılı” olarak kabul edilmiştir. Milletimiz İstiklâl Marşı’nın kabulünden beri devam eden bu yüz yıllık mutabakatı aynı kararlılıkla sürdürmekte ve İstiklâl Marşı’na olan derin saygısını büyük bir heyecanla muhafaza etmektedir.

Bu anlamlı yılda “İstiklâl ve Millî Ruh” ana temalı “Öğrenci Resimleriyle İstiklâl Marşı” konulu resim yarışması düzenleyerek sizleri de bu anlamlı etkinliğe katkıda bulunmaya davet ediyoruz.

Sergi şartnamesine ve sergi katılım formuna https://www.mgu.edu.tr/sanatgalerisi.html adresinden ulaşılabilirsiniz.

 

Sergi Düzenleme Kurulu