Okan Murat Öztürk İle Salı Söyleşileri ‘Tabiat, İnsan Ve Ses’

“OKAN MURAT ÖZTÜRK İLE SALI SÖYLEŞİLERİ”

Salı Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu, ‘Doğadaki İnsan’ belgeselleriyle insanımızın ve özellikle de gençlerimizin gönlünde taht kuran Serdar Kılıç…

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Müzikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Okan Murat Öztürk moderatörlüğünde, her hafta salı günleri saat 20:00’de YouTube kanalı üzerinden yayınlanan Salı Söyleşileri, birbirinden değerli konukların katılımıyla müzik, insan, kültür, sanat, bilim, toplum ve doğaya dair keyifli söyleşiler gerçekleştirmeye bütün hızıyla devam ediyor.

Salı Söyleşileri’nin bu haftaki konuğu, doğa, kültür ve insan üzerine duyarlı ve ilham veren ‘Doğadaki İnsan’ programının yapımcısı Serdar Kılıç. “Tabiat, İnsan ve Ses” başlıklı söyleşi, doğa, kültür ve insanın bütünleşik yönü, ‘doğadaki insan’ın giderek soyunun tükenme tehlikesiyle karşı karşıya oluşu ve günümüz insanının küreselleşme sürecinde maruz kaldığı yabancılaşma üzerinde duruluyor. Türkiye’nin doğa ve kültürle iç-içe yeni bir şehir ve hayat geliştirmeye öncülük etmesinin mümkün olduğuna dikkat çekilen söyleşide, doğada ‘sadece güçlü olanın hayatta kaldığı’na yönelik evrim fikrinin aslında kocaman bir yalan olduğu ve hâkimiyet kurmaya dönük bir söylem oluşturmak dışında gerçeklerle bir ilgisinin bulunmadığı belirtiliyor. ‘Doğaya çocuk dikmek’ gerekliliğinin altı çizilerek, kültürün doğayla birlikte yaşanılır ve sürdürülebilir hale getirilmesinin önemi vurgulanıyor.