Pınar Turan – Aslı Ceren Yıldırım Viyolonsel Piyano Resitali Konser Programı

Üniversitemiz İcra Sanatları Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Pınar Turan ve Dr. Öğr. Üyesi Aslı Ceren Yıldırım tarafından düzenlenen “Viyolonsel Piyano Resitali” Covid-19 pandemi nedeni ile İcra Sanatları Konser salonunda seyircisiz gerçekleştirildi.

Gerçekleşen konserde ilk eser olarak Türk Beşleri’nin en bilinen ve en çok icra edilen bestecisi olan Ahmet Adnan Saygun’un op.12 başlıklı viyolonsel ve piyano sonatı ikinci eser olarak ise ünlü Fransız besteci Gabriel Fauré’nin Op. 117 başlıklı 2.viyolonsel piyano sonatı seslendirildi.

İlk eser olan Türk Beşleri’nin en bilinen ve en çok icra edilen bestecisi olan Ahmet Adnan Saygun’un op.12 başlıklı viyolonsel ve piyano sonatı icra edilmiştir. Besteci bu eseri 1935 yılında o dönem Nazi Almanya’sından kaçıp Türkiye’ye sığınan ünlü çellist Davit Zirkin’e ithaf edilmiştir. Eserde Anadolu ezgileri ve Fransız empresyonizmi, yöresel makamlar ve ritmik zenginlikle Batı müziği içinde harmanlanarak kendine has bir tarz oluşturulmuştur.

Konserin ikinci eseri ise ünlü Fransız besteci Gabriel Fauré’nin Op. 117 başlıklı 2.viyolonsel piyano sonatıdır. Besteci bu eseri 1921’in kasım ayında yazmıştır. Eser; Napolyon’un ölümünün 100. Yıldönümü için yapılacak cenaze seramonisi için Fransız Hükümeti’nin görevlendirilmesiyle besteci tarafından yazılmıştır. Besteci bu nedenle hüzünlü bir atmosferde eseri bestelemiştir. İlk seslendirilmesi Mayıs 1922’de Gérard Hekking tarafından gerçekleşmiştir.

Fotoğraf Galerisi