Okan Murat Öztürk İle Salı Söyleşileri
'Osmanlı Müzik Evreninde Modernleşme Serüveni'

“OKAN MURAT ÖZTÜRK İLE SALI SÖYLEŞİLERİ”

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye’nin önde gelen bilim, sanat ve kültür insanlarıyla, ‘müziği’ konuşmaya devam ediyor

Üniversitemiz Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Müzikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Okan Murat Öztürk moderatörlüğünde, her hafta salı günleri saat 20:00’de YouTube kanalımız üzerinden yayınlanan söyleşi dizimiz, birbirinden değerli konukların katılımıyla müzik, insan, kültür, sanat, bilim, toplum ve doğaya dair keyifli söyleşilerine devam ediyor.

‘Müzik hakkında’ ve ‘müzik üzerinden’ konuşulan ve sohbet ruhunun akıcılığı içinde şekillenen Salı Söyleşileri, bu hafta, Türkiye’nin müstesna kültür insanlarından, Osmanlı müziği alanındaki araştırma ve yayınlarıyla tanınan Ersu Pekin’i konuk ediyor. “Osmanlı Müzik Evreninde Modernleşme Serüveni” başlıklı söyleşi, Osmanlı modernleşme tarihinin müzik alanındaki etki ve yansımaları hakkında incelikli gözlem ve değerlendirmeler içeriyor.

Üniversitemizin kurucu rektörü Prof. Erol Parlak, Prof. Bülent Alaner, Prof. Dr. Ahmet Kanneci, Kamil Erdem, Serdar Kılıç, Prof. Dr. Oya Levendoğlu, Fikret Karakaya, Prof. Dr. Hakan Cevher ve Dr. Ayhan Sarı‘nın konuk oldukları söyleşi dizisi boyunca tarihten günümüze, Anadolu uygarlıklarından sanat ve müzik tarihine, çalgıların renkli dünyasından icra alanının yaratıcı yönlerine, doğa ve insan ilişkisinden müzik eğitimi alanının imkân ve sorunlarına, Türk müziğinden dünya müziklerine kadar alabildiğine renkli konular üzerinde, keyifle takip edilecek sohbetler, müzik yapan, müzik üzerine düşünen, müziği merak eden tüm ‘müzik’ insanları, ‘müzikseverler’ ve ‘müzik dostları’nın ilgisine açık bir özellik arz ediyor.