Okan Murat Öztürk İle Salı Söyleşileri
'Konservatuvarların Üniversitelerdeki Yeri'

“OKAN MURAT ÖZTÜRK İLE SALI SÖYLEŞİLERİ”

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Türkiye’nin önde gelen bilim, sanat ve kültür insanlarıyla, ‘müziği’ konuşuyor…

Üniversitemiz Müzik Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi Müzikoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Okan Murat Öztürk moderatörlüğünde, her hafta salı günleri saat 20:00’de YouTube kanalımız üzerinden yayınlanacak olan bu söyleşi dizisinde birbirinden değerli konukların katılımıyla müzik, insan, kültür, sanat, bilim, toplum ve doğaya dair keyifli söyleşiler gerçekleştiriliyor.

Salı Söyleşileri, ‘müzik hakkında’ ve ‘müzik üzerinden’ konuşulan bir söyleşi etkinliği. Sohbet ruhunun akıcılığı ve çekiciliği içinde, müzik üzerine düşünme ve konuşmanın aslında ne kadar yaratıcı, ilgi uyandırıcı ve duyarlılıkları geliştiren bir faaliyet olduğunu yansıtmayı amaçlayan bu söyleşilerin ilki, 23 Mart 2021 Salı günü, saat 20:00’de Ankara Müzik ve Güzel sanatlar Üniversitesi’nin YouTube kanalı üzerinden gerçekleştirilecek.

Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Müdürü Prof. Dr. M. Hakan Cevher’in konuk olacağı bu ilk söyleşi, ülkemiz müzik hayatı açısından önemli bir konuyu odağa alıyor. “Konservatuvarların Üniversitelerdeki Yeri” başlıklı söyleşi, Türkiye’nin çağdaşlaşma tarihinde merkezi bir konumda bulunan ‘konservatuvarlar’ hakkında, bugüne kadar yaşanan süreçte edinilen tecrübeler ve geliştirilen vizyon ışığında, Cevher Hoca’mızın ortaya koyacağı çok-yönlü değerlendirmeleri içeriyor.

Üniversitemizin kurucu rektörü Prof. Erol Parlak, Ersu Pekin, Serdar Kılıç, Prof. Dr. Ahmet Kanneci, Prof. Bülent Alaner, Fikret Karakaya, Kamil Erdem, Prof. Dr. Oya Levendoğlu ve Dr. Ayhan Sarı’nın konuk olarak yer alacakları söyleşi dizisi boyunca tarihten günümüze, Anadolu uygarlıklarından sanat ve müzik tarihine, çalgıların renkli dünyasından icra alanının yaratıcı yönlerine, doğa ve insan ilişkisinden müzik eğitimi alanının imkan ve sorunlarına, Türk müziğinden dünya müziklerine kadar alabildiğine renkli konular üzerinde, keyifle takip edilecek sohbetler, müziği bilen, müzik yapan, müzik üzerine düşünen, müziği merak eden tüm ‘müzik’ insanları, ‘müzikseverler’ ve ‘müzik dostları’nın ilgisine açık bir özellik arz ediyor.