Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden Uluslararası Türk Sempozyumu’na Katıldı

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Sayın Binali YILDIRIM ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayeleri ile düzenlenen Uluslararası Türk Dünyası Sempozyumu Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

9-12 Ekim 2022 tarihleri arasında Türk Dünyası’nın dil, tarih, kültür, sanat, eğitim, sosyoloji, turizm, uluslararası ilişkiler, hukuk, ulaştırma ve haberleşme gibi birçok alanda bilimsel araştırmalara ortak bir zemin oluşturmak için tertip edilen programa Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden katılım sağladı.

Akademik (tebliğ sunum, panel, müzakere, konferans ve söyleşi) sanatsal ve gezi faaliyetlerinden oluşan sempozyumda Türk Devletleri Teşkilatının 2040 vizyonu esas alınarak ortak bir akılla rasyonel, uygulanabilir öneri ve projelerin neler olabileceği konularına yer verildi.

Türk Dünyasının Geleceğinin Tasavvurunda Üniversiteler Arası İşbirliği ve Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi İş Birliği Protokolü imzalandı.

Sempozyuma 43 ülkeden yaklaşık 800 uzman akademisyen ve Aksakallılar Heyeti üyeleri katıldı. Yapılan oturum ve çalıştaylar sonucunda “Türk Dünyasının Geleceğinin Tasavvurunda Üniversiteler Arası İşbirliği ve Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi İş Birliği Protokolü” oluşturuldu.

Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerinde bulunan, 100 üniversitenin imza atacağı protokol metni, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Senato Salonunda törene katılan 17 üniversite rektörünün imzasıyla başladı.

Fotoğraf Galerisi