Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden Üniversitelerarası Kurul Toplantısına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan, Ege Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 256. Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) toplantısına katıldı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla 21 Mart 2023 tarihinde Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür ve Kongre Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya YÖK Üyeleri, Üniversitelerarası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Üniversite Rektörleri katıldı.

Gerçekleşen toplantı sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Zafer Kurtaslan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci Elçi ve diğer Üniversite Rektörleri ile bir araya gelerek bilgi ve görüş alışverişinde bulundu.

Birinci önceliğimiz yükseköğretim sistemimizin hızlı bir şekilde normalleştirilmesi

Üniversitelerarası Kurul’un güncel çalışmalarının ve gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantının açılış konuşmasında YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar; Yükseköğretim Sistemimizin hızlı bir şekilde normalleşmesinin birinci öncelik olduğunu söyledi. Özvar, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yaşanan zorlu günlerin devlet ve milletle el ele verilerek birlik ve dayanışma içinde aşılacağını, depremin açtığı yaraları sarmak için Yükseköğretim Kurulu ve üniversiteler olarak büyük çaba sarf ettiklerini belirterek dezavantajlı grupların yükseköğretime erişimlerini arttırmaya devam edileceğini ifade etti.

Araştırmacılara yönelik 4 yeni proje hayata geçecek

Konuşmasında öğrencilere ve araştırmacılara yönelik burs programlarına yenilerini ekleyeceklerini açıklayan Prof. Dr. Erol Özvar, yükseköğretim sistemini nitelik ve nicelik olarak uluslararası standartlara uygun yapıya kavuşturmak ve üniversitelerde yürütülen bilimsel çalışmaları desteklemek amacıyla “Uluslararası Araştırmacı Destek Programları” hazırlandığını bildirdi. Özvar, “Bu destek programları kapsamında Türkiye genelinde doktora öğrencileri, doktora sonrası genç akademisyenler, ücretli akademik izin ile ayrılacak bilim insanları ve yabancı araştırmacılar olmak üzere dört ayrı kategoride toplam 415 kişiye burs sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

“Uluslararası öğrenci sayımızı 2030’de 1 milyona çıkaracağız”

UNESCO İstatistik Enstitüsünün verilerine göre Türkiye’nin tüm dünyadaki uluslararası öğrencinin yüzde 2,9’una ev sahipliği yaptığını belirten Özvar, UNESCO verilerinin bu yıl içinde güncellenmesi durumunda Türkiye’nin dünyada en çok uluslararası öğrenciye sahip olan ilk 10 ülkeden biri olacağını ifade ederek “2030 yılında Uluslararası öğrenci sayımızı 2030’da 1 Milyona çıkaracağız. Bu doğrultuda uluslararası alanda da pek çok protokol ve anlaşmaya imza attık” şeklinde konuştu.

Üniversiteler arasında akademik yönden koordinasyonu sağlamak, üniversitelerin öğretim üyesi ihtiyacını karşılayacak tedbirler almak, üniversitelerin tümünü ilgilendiren kanun tasarılarını, tüzük tasarılarını ve aynı nitelikteki yönetmelikleri hazırlamakla görevli kuruluş olan Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı bünyesinde gerçekleştirilen toplantı üniversitelerin eğitim-öğretim faaliyetleri, bilimsel çalışmaları ve mevzuata ilişkin değerlendirmelerle sona erdi.

Toplantı sonrası YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, bir grup öğrenci ile bir araya gelerek talepleri dinledi, görüş alışverişinde bulundu.

Fotoğraf Galerisi