Türk Dünyası’nın Öncüleri Etkinliği

Kırgızistan’ın unutulmaz sanatçıları Süymönkul Çokmorov ve Tattıbübü Tursunbayeva, Üniversitemizin ev sahipliği yaptığı Türk Dünyası’nın Öncüleri etkinliğinde anıldı.

TÜRKSOY ve Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen etkinlikte, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un Kızıl Elma adlı romanından uyarlanan film gösterildi.

İcra Sanatları Fakültesi Büyük Amfi Salonu’ndaki film gösterimine, Üniversitemizin yönetici, akademisyen ve öğrencilerinin yanı sıra, Kırgızistan Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Yardımcısı Nurcigit Kadirbekov,

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanychbek Ömüraliev, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, TÜRKSOY Kırgızistan Ülke Temsilcisi Kojogeldi Kuluyev ile ünlü Kırgız besteci, aktör ve Kültür Adamı Nurkhan Tursunbayev katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Rektörümüz Prof. Erol Parlak, sanatın, Türk dünyasını biraraya getiren en önemli köprülerden biri olduğunu vurguladı.

Prof. Erol Parlak, akademik çalışmaları kapsamında Türk Cumhuriyetleri’ne çeşitli ziyaretlerde bulunduğunu da belirterek, bu coğrafyadaki zengin kültür birikimini daha yakından inceleme fırsatı bulduğunu kaydetti.

Prof. Parlak, Üniversitemizin de, Türk dünyasına ait müzik ve diğer sanat dalları ile ilgili çalışmalarda bulunacağını söyledi.

Kırgızistan Kültür, Bilgi ve Turizm Bakanı Yardımcısı Nurcigit Kadirbekov da, konuşmasında, anavatandan ata vatana, Türkiye’ye gelişinin, kendisinde büyük heyecan yarattığını anlattı.

Kadirbekov;

“Türk halklarının ana damarları birdir” diye konuştu.

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı da, Türk Dünyası’nın Öncüleri adlı etkinliğin 15’incisine, üniversitemizin ev sahipliği yapmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Konuşmaların ve hediye takdiminin ardından, Kırgız sinemasının unutulmaz yıldızları Süymönkül Çokmorov ve Tattıbübü Tursunbayeva’nın rol aldığı Kızıl Elma adlı film gösterildi.

Film, izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Etkinlik kapsamında açılan ve Süymönkül Çokmorov ile Tattıbübü Tursunbayeva’nın fotoğraflarından oluşan sergi de ilgiyle izlendi.

Fotoğraf Galerisi