Üniversitemiz Âşıklık Geleneği Uygulama ve Araştırma Merkezi Resmi Açılışı Gerçekleşti

Üniversitemiz Âşıklık Geleneği Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (AGEM) resmi açılışı Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden’in katılımıyla gerçekleşti. Açılış törenine ayrıca 25. ve 26. Dönem Çorum AK Parti Milletvekili ve AK Parti Genel Merkez Çevre, Şehir ve Kültür Başkan Yardımcısı Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Bilal Çakıcı, Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Lokman Ayva’nın yanı sıra çok sayıda akademik ve idari personel ile öğrencilerimiz katıldı.

Törenin açılış konuşmalarını gerçekleştiren Üniversitemiz Âşıklık Geleneği Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gökhan Ekim merkezin kurulma amaçlarından ve öneminden bahsetti. Prof. Dr. Gökhan Ekim’in ardından konuşmalarını gerçekleştiren Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Üniversitemizde kurulan uygulama ve araştırma merkezi ile tarihimizin önemli kültürel miraslarından olan Âşıklık Geleneği ile ilgili bilimsel çalışmaların gerçekleşiyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Merkezin resmi açılışı dolayısıyla AGEM Müdürü Prof. Dr. Gökhan Ekim tarafından “Âşıklarla Diyar Diyar” konseri düzenlendi. Konserde; Prof. Dr. Gökhan Ekim, Doç. Dr. Kibele Kıvılcım Çiftçi, Öğr. Gör. Birsen Oğuz Erdinç, Arş. Gör. Tolgahan Tiktaş, Çiğdem Gürdal, Bektaş Dolu, Âşık Selahattin Dündar, Âşık Arzu Kurbani, Hayrettin Süzer, Tülay Örten Yıldız ve Âşıklık Geleneği Topluluğu Öğrencileri (Barış Alçay, Cuma Belim, Talat Dinçer) sahne aldı. Âşıklık geleneğine ait türlerden örnekler sunulan konser yoğun ilgi gördü.

Âşıklık Geleneği Uygulama ve Araştırma Merkezi resmi açılışı, kurdele kesimi ve kokteylin ardından sona erdi.

Fotoğraf Galerisi