Üniversitemiz ve Edward Said Ulusal Konservatuarı Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

Filistin Gençlik Orkestrası’nın bağlı bulunduğu Edward Said Milli Konservatuvarı ile Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin davetlisi olarak ülkemize gelerek İstanbul ve Ankara’da Barış Konseri veren Filistin Gençlik Orkestrası, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından ağırlandı.

Rektör Prof. Dr. Erhan Özden’in davetiyle gerçekleşen ziyarette Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin, Edward Said Ulusal Konservatuarı Genel Müdürü Suhail Khoury ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi Cemi’i Can Deliorman da yer aldı.

Türk Müziğini Dünyaya tanıtmak adına yaptığı çalışmalarla bilinen üniversite ile Edward Said Ulusal Konservatuarı arasında ikili iş birliği anlaşması imzalandı.

İki ülkenin kültür,sanat, eğitim ve bilim alanlarındaki bağlarını güçlendirmek adına yapılan anlaşmanın imzaları Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden ve Edward Said Ulusal Konservatuarı Genel Müdürü Suhail Khoury tarafından atıldı.

Törenin ardından Filistin Gençlik Senfoni Orkestrası üyeleri üniversiteyi gezdi. Kampüsü gezen öğrencilere Rektör Özden ve üniversitenin akademik personeli eşlik etti.

Ziyaret sırasında Rektör Özden, özellikle Kudüs direnişinin sembolü olan sanatçı Meryem Afifi’yi ve mensubu olduğu orkestrayı ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, yapılan iş birliğinin nitelikli projelere vesile olacağına inandığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Fecir Alptekin ise Sayın Emine Erdoğan’ın Meryem Afifi’yi ve Filistin Gençlik Orkestrası’nı Türkiye’ye davet etmesinin büyük önem taşıdığını ve ayrıca Filistinli öğrencilerin Türkiye’de akademik anlamda edindikleri bilgilerin her birine büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.

Ziyaret esnasında Filistin Gençlik Orkestrası üyelerine üniversite öğretim üyeleri tarafından bir müzik dinletisi sunuldu. Filistinli genç sanatçılar, üniversitedeki akademisyenlere Türk müziği ve üniversite ile ilgili çok sayıda soru yöneltti. Keyifli gezi ve sohbetlerden sonra Rektör Prof. Dr. Erhan Özden; Meryem Afifi’ye ve katılım sağlayan genç sanatçılara hediye takdiminde bulundu.

Fotoğraf Galerisi