Üniversitemizde Geleneksel Türk Resim Sanatı Çalıştayı Düzenlendi

Üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü tarafından “Geleneksel Türk Resim Sanatı Çalıştayı” düzenlendi. Geleneksel Türk resim sanatı sanatçılarının, araştırmacıların, akademisyenlerin ve sanatta yeterlik, doktora, yüksek lisans, lisans ve önlisans aşamasındaki öğrencilerin bir araya geldiği çalıştaya ilgi yoğun oldu.

Çalıştayın açılışını etkinliğin Onursal Başkanı ve Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden gerçekleştirdi. Rektörümüz Prof. Dr. Prof. Dr. Erhan Özden, binlerce yıllık köklü geçmişimizle sanat anlamında dünyaya ilham kaynağı olduğumuzu ifade ederek, bu mirasımıza sahip çıkmak için Üniversitemiz olarak var gücümüzle çalıştığımızı söyledi. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden: “Çok kıymetli ressamlarımız ve eserlerimiz var. Gelecek nesillerin bunları öğrenmesi ve zikretmesi bakımından Üniversiteler ve yaptıkları çalışmalar çok önemli” şeklinde konuşarak, çalıştayın Geleneksel Türk Resim Sanatımızı yarının Türkiye’sine taşımak için çok kıymetli bir çalışma olduğunu söyledi.

27-30 Temmuz 2023 tarihleri arasında Üniversitemiz Sanat ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Ruhi Konak başkanlığında gerçekleştirilen etkinliğin teorik aşamasında, Geleneksel Türk resmini tanım, tasarım ve kuram açısından ele alan bildirilerin yanı sıra tezhip, çini, kumaş sanatları ile ilgili sunumlar da yapıldı. Çalıştayın uygulama aşamasında ise Prof. Ruhi Konak’ın gözetiminde Geleneksel Türk Resim Sanatı bağlamında desen, tasarım ve uygulama çalışmaları yapıldı.

Fotoğraf Galerisi