1. Uluslararası Ankara Gitar Festivali 2022 Yarışma Jürisi

LORENZO MICHELI

En prestijli gitar yarışmalarında elde ettiği birinciliklerin ardından yoğun bir konser kariyerine başlayan Lorenzo Micheli, Avrupa genelinde 800; ABD ve Kanada’nın çeşitli şehirleri ile Afrika, Asya, Avustralya ve Latin Amerika’da ise 200 konser vermiştir. Matteo Mela ile kurmuş oldukları “SoloDuo” adlı duo ile 2002 yılından bu yana New York’ta Carnegie Hall, Seul Sejong Hall, Kiev Hall of Columns ve Viyana Konzerhaus’un aralarında bulunduğu pek çok konser mekanında sahne almışlardır. Bu duo, The Washington Post tarafından “eşsiz derecede duygulu – hatta esrik” olarak tanımlanmıştır.

Decca, Naxos, Stradivarius, Pomegranate, Soundset ve Amadeus gibi yayıncılar tarafından yayımlanmış 20’den fazla eser bulunan diskografisinde, Dionisio Aguado’nun müzikleri; François de Fossa’nın the Quartets, op. 19adlı eseri; Viyanalı besteci Ferdinand Rebay’ın Sonatları; barok gitar, archlute ve theorbo için 17. yüzyıl İtalyan müziği CD’si; Alessandro Scarlatti’nin Arias ve Cantatas koleksiyonu; Mario Castelnuovo-Tedesco’nun tüm gitar konçertoları ve iki gitar için 24 Prelüd ve Füg’ü; Mauro Giuliani’nin oda müziği başyapıtlarından oluşan çift CD’si; Miguel Llobet’nin tüm gitar eserleri, Antoine de Lhoyer’in Duos Concertant’ları, iki gitar için üç müzik antolojisi (“Noesis”, “Solaria” ve “ Metamorphoses”) ve “Morning in Iowa” (David Knopfler ile birlikte) ve “Autumn of the Soul” albümleri bulunmaktadır. Beethoven’ın sonatlarından bir seçkiyi iki gitar için kendi düzenlemesiyle içeren son CD’si “Beethoven for two” ise Decca etiketiyle yayımlanmıştır.Üretken bir araştırmacı ve editör olarak, Mario Castelnuovo-Tedesco ve Ferdinand Rebay gibi bestecilerin solo ve oda müziği eserlerini yayımlamıştır. Kanadalı yayınevi Les Productions d’Oz’un “iki gitar için bestelenmiş müzikler” koleksiyonundan sorumludur.

Milan Üniversitesi’nde Yunan ve Latin edebiyatı edebiyatı öğrenimi gören Lorenzo, 2005-2014 yılları arasında İtalya Vallée d’Aoste Konservatuvarı’nda gitar dersleri vermiştir. Halen İsviçre Lugano Müzik Üniversitesi’nde gitar profesörü ve Performans Alanı Başkanı olarak görev yapmakta olan Lorenzo, dünyanın önde gelen müzik okullarında düzenli olarak dersler vermekte ve ustalık sınıfları düzenlemektedir.

VLADİMİR KIRASIROV

Dört yaşından beri müzik ile uğraşan Vladimir Kirasirov ise müziğe annesinden aldığı piyano dersleri ile başladı. Daha sonra müzik okuluna giderek öğrenim gören Kirasirov, piyanonun yanı sıra başta gitar olmak üzere diğer enstrümanlarla da ilgilendi. 2002 yılında St. Petersburg Müzik Lisesi’ne, ardından St. Petersburg Konservatuvarı’na giden Vladimir, 2011 yılında Maastricht Konservatuvarı’nda Carlo Marchione’nin sınıfında çalışmalarını sürdürdü. Lisans eğitimi sonrasında Hollanda’da yüksek lisans öğrenimini tamamladı.

EREN SÜALP

“47. Michele Pittaluga 1. Ödülü” sahibi Eren Süalp 1987 yılında Ankara’da doğdu. 1996 yılında kendi arzusu ile klasik gitara başladı. Aynı yıl uluslararası klasik gitar virtüözü Ahmet Kanneci’nin dikkatini çekti. O yıldan bu yana Ahmet Kanneci nezaretinde çalışmalarını sürdürmektedir.

1998 yılından itibaren Ankara, çeşitli klasik gitar festivallerinde, aralarında Alirio Diaz, Alvaro Pierri, Jorge Cardoso, Tilman Hoppstock, Jozef Zsapka ve Carlo Marchione gibi ünlü gitar virtüözlerinin bulunduğu usta sınıflarına katıldı.

1999 yılı Temmuz ayında, Fransa’nın Orleans kentinde düzenlenen uluslararası gitar yarışmasında birincilik ödülünün, 2000 yılı Ekim ayında Ankara’da yapılan III. Antonio Lauro Klasik Gitar Yarışmasında üçüncülük ödülünün sahibi oldu. 2002 yılı Haziran ayında katıldığı Amasya Gitar Festivali’nde, uluslararası gitar virtüözlerinin oy birliğiyle Fransa’da yapılacak yarışma için burs hakkı kazandı. Temmuz 2002’de Fransa’nın Orleans kentinde yapılan Uluslararası Gitar Yarışmasında birincilik ödülü aldı.

Kasım 2011’de İspanya’nın Linares şehrinde düzenlenen Uluslar arası Andres Segovia Gitar Yarışmasında ikincilik ödülünün sahibi oldu. Kasım 2012’de Türkiye’de düzenlenen Hacettepe Üniversitesi 1. Ulusal Gitar Yarışmasında birincilik ödülünü aldı. Haziran 2014’te Almanya’nın Koblenz kentinde düzenlenen Hubert Kappel Gitar Yarışmasında ikincilik ödülünü kazandı.

Eylül 2014’te dünyanın en büyük gitar yarışmalarından biri olarak kabul edilen 47. Michele Pittaluga Gitar Yarışmasında birincilik ödülü alarak, yarışma tarihindeki tek derece alan Türk gitarcı oldu. Bunların dışında Türkiye ve Avrupa’da pek çok yarışmada dereceleri bulunmaktadır.

2006 yılında 19 yaşındayken çalışmalarını kaydedip CD olarak yayınlamaya karar verdi. Şimdiye kadar beş adet albüm yayınladı. Bunlardan sonuncusu olan “Latin & Jazz Impressions” isimli albüm, “Itunes” ve “Amazon” gibi online müzik mağazalarında da yer aldı.

Dünyanın pek çok farklı ülkelerinde konserler veren Eren Süalp, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Gitar Sanat Dalı Lisans Programı’ndan 2009’da, Yüksek Lisans Programı’ndan 2014’te mezun olmuştur.

Kerim ALTINÖRS
KERİM ALTINÖRS

1981 yılında Almanya’nın Neusse şehrinde doğdu. Gitara Flamenko çalarak başladı. Çalışmalarına Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Bülent ERGÜDEN’le klasik gitar üzerine devam etti. “mygitar.com”un düzenlediği klasik gitar yarışmasında birincilik aldı. Thomas Müller-PERING, Elena PAPANDREOU, Marco SOCIAS, Hopkinson SMITH, Nora BUSCHMANN, Lorenzo MICHELI, Carmelo MARTINEZ ve Carlo MARCHIONE gibi gitaristlerin ustalık sınıflarına katıldı. Uluslararası Koblenz Gitar Festivalinde (Almanya) Lucio MATARAZZO, Zoran DUKIC ve Hubert KAPPEL ile çalışma imkanı buldu.

Y.T.Ü. Uluslararası 7. Gitar Günleri “Genç Yetenekler” konserinde ve 2007’de düzenlenen, Paco PENA’nın da katılımıyla gerçekleştirilen, Y.T.Ü. Uluslararası 8. Gitar Günleri’nde solo konser veren gitarist, aynı zamanda bu festivalin Organizasyon Komitesinde görev aldı.Askerlik görevini yapmaya gittiği Ankara Armoni Mızıkası Komutanlığı’nda ise askerlik görevi süresince Bando Okullarında “Rehber Öğretmen” olarak Klasik Gitar dersleri verdi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda “Gitar Müziği” üzerine yüksek lisans çalışmlarına Erdem SÖKMEN ile devam etmektedir.

Çalışmalarına 2006 yılında kurulan Yıldız Gitar Duo üyesi olarak devam etmektedir. Yıldız İkilisi Y.T.Ü. 9. ve 10. Uluslararası Gitar Günleri, Caddebostan Kültür Merkezi, 3. Türkiye Gitar Buluşması, Genç Klasikçiler gibi organizasyonlarda konser verdi. İspanyol Romantizmi üzerine araştırma yapan ikili, çalışmalarını “iki gitar” düzenlemeleri ile sürdürmektedir.

ANTON BARANOV

Rus gitarist Anton Baranov, aralarında Koblenz Gitar Yarışması, Andrés Segovia Yarışması, Agustín Barrios Yarışması, Robert Vidal Yarışması ve Pittaluga Gitar Yarışması da dahil olmak üzere 15’ten fazla prestijli uluslararası gitar yarışmasında ödül kazanmıştır.

2013’te dünyanın en prestifli yarışmaları olan Guitar Foundation of America Yarışması’nı ve Francisco Tárrega Yarışması’nı kazanmıştır.

Cesur yorumu ve yenilikçi programlamasıyla tanınan gitarist ve besteci Roland Dyens onu şöyle tanımlar: “Gerçek bir müzisyen, dinleyicilere çaldıkları enstrümanı neredeyse unutturmayı başaran ve onları müziğin ifade gücüne odaklamayı başaran ender gitaristlerden biri…”

GFA yarışmasını kazanma ödülünün bir parçası olarak Bay Baranov, Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Kanada ve Brezilya’da 50 şehirlik bir konser turuna çıkmıştır ve Naxos etiketiyle ilk albümünü kaydetmiştir. Baranov, 2013’ten beri D’Addario sanatçısıdır. Halen mezun olduğu St. Petersburg Konservatuarı’nda ders vermektedir.

Anton Baranov, 1984 yılında Rusya’nın Kuzeybatı bölgesinde doğdu. Ünlü St. Petersburg Devlet Rimsky-Korsakov Konservatuarı’ndan 2010 yılında Rusya Kültür Bakanlığı ve Rusya Gösteri Sanatları Vakfı’nın burslarıyla mezun oldu.

İLKER DENİZ BAŞUĞUR

1986 yılında Silahlı Kuvvetler Askeri Mızıka Okuluna girerek müzik hayatına başladı. 1989 yılında kabul edildiği Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarında ülkenin önde gelen sanatçı/eğitimcileri ile çalışma imkanı buldu. Müzik hayatını orkestra şefi, besteci ve akademisyen olarak sürdüren BAŞUĞUR, besteci yönüyle de özellikle çocuk ve gençlik koroları için eserler yazdı, ödüller aldı. 2003 yılında Dünya Askeri Bandolar Festivalinin organizasyonunda görev aldı. 2010 yılında NATO’nun sağladığı özel bütçe ile Ankara’da “Terörizmin Olumsuz Etkilerine Karşı Müzikle Terapi” adlı uluslararası bir sempozyum düzenledi.

2015 yılında “Dünya&Avrupa Bakır Nefesli Çalgılar Birliği”nin Türkiye koordinatörü oldu. Birliğin Türkiye’deki ilk etkinliği olan Ankara Bakır Çalgılar Haftası (Ankara Brass Week) organizasyonunu ve müzik direktörlüğünü üstlendi. Bu kapsamda, 2019-2020 yıllarında çeşitli ülkelerde düzenlenecek olan “Dünya&Avrupa Bakır Nefesli Çalgılar Birliği etkinliklerinde orkestra şefi olarak davet edildi. Ayrıca Bohemya Senfoni Orkestrası ile Prag’da ve Roma’da orkestra şefi olarak ülkemizi temsil edecek olan sanatçı, yurt içinde çeşitli orkestraların yanı sıra, Trakya Oda Orkestrası ile konuk şef olarak konserler vermektedir. İlker Deniz BAŞUĞUR halen Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
CEM ÇELİKSIRT

Cem Çeliksırt – 2014 Iserlohn Uluslararası Gitar Yarışmasında J.S. Bach ödülüne layık görülen Cem Çeliksırt gitar çalışmalarına Mersin’de Gökay Dinçer ve Kadir Yılmaz ile başladı

Utku ve Mehmet Özkanoğlu’ndan özel dersler aldıktan sonra Almanya’nın Detmold kentindeki Müzik Akademisine kabul edildi. 2012 yılında Prof. Dale Kavanagh’ın sınıfından birincilikle mezun oldu. Eğitimi süresince Lukas David, Oscar Ghiglia, Pepe Romero, David Russel gibi pek çok müzisyenle çalıştı, birlikte sahneye çıktı. İspanya, İtalya, Türkiye, Almanya ve Kanada’nın önde gelen gitar buluşmalarında konserler ve ustalık sınıfları verdi. 2013 yılında Detmold Müzik Yüksek Okulunun “Konzertexamen” programına kabul edilen Çeliksırt, Berlin’de yaşamaktadır.

AYŞEGÜL KOCA

Ankara’da dünyaya geldi. Klasik gitar çalmaya 8 yaşında ağabeyi ile başladı. 2001-2006 yılları arası Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu ve Lisesi’nde okudu. 2006-2008 yılları arasında Hollanda’da Maastricht Konservatuarı’nda lisans eğitimi aldı. Hemen ardından Koblenz Gitar Akademisi’ne kabul edildi. 2010 yılında bu kurumdan “Artist ve Solist” diplomalarını alarak mezun oldu. 2013-2015 yılları arası Avusturya’da Graz Müzik ve Görsel Sanatlar Üniversitesi’nde Master yaptı. Burada “Çağdaş Müzik Performansı” ve “Film müziği” alanları üzerine yoğunlaşarak Avusturya’da çeşitli topluluklarla birlikte konserler verdi. Eğitim hayatı boyunca yarışmalarda dereceler elde etti.

Bugüne kadar pek çok ülkeden konser ve ustalık dersi vermek üzere davet aldı. Almanya, Avusturya, İspanya, İtalya, Hollanda, Belçika, Romanya, Lüksemburg, Sırbistan, Hırvatistan, Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri, Kuzey Kıbrıs, Karadağ ve Kosova gibi ülkelerde konserler vererek uluslararası platformda ismini duyurmayı başardı.

Festival kapsamında düzenlenen yarışmalarda jüri üyesi oldu. Yer aldığı uluslararası festivallerden bazıları:

“Julian Arcas Gitar Festivali” İspanya (2008), “Uluslararası Gitar Haftası” Avusturya (2014), “EBA-UABJO Oaxaca Gitar Festivali” Meksika (2015-16), “BUAP Puebla Gitar Festivali” Meksika (2016), “Taxco Gitar Festivali” Meksika (2017), “Paracho Gitar Festivali” Meksika (2017), “La Guitarra Hoy” Meksika (2017), “Guitar Camera Celaya Festivali” Meksika (2017),“Querétaro Gitar Buluşması” Meksika (2017),“Acerra Gitar Buluşması” İtalya (2017), “Kuzey Kıbrıs Müzik Festivali” (2017), “Miami GuitArt Festivali” Amerika Birleşik Devletleri (2019-2022), “Montenegro Gitar Festivali” Karadağ (2019), “Peja Gitar Festivali” Kosova (2019-2021), “EuroSrtings” Zagreb-Hırvatistan (2022), “Karoon Gitar Festivali” İran (2020), “Nordnorsk Gitar Festivali” Norveç (2021), “İzmit Gitar Günleri” (2022), “Daleki Akordi” Split-Hırvatistan (2022), “Kaş Klasik Müzik Festivali” (2022).

Çeşitli orkestralarda solist olarak yer aldı. Almanya’da Koblenz Staatsorchester Rheinische Filarmoni Orkestrası, Meksika’da Xalapa Gitar Orkestrası, Silvestre Revueltas Gençlik Senfoni Orkestrası, Türkiye’de ise Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Orkestra Akademik Başkent ile konçertolar seslendirdi. Rodrigo’nun iki gitar için yazdığı Madrigal konçertosunu seslendiren ilk Türk gitaristi oldu. 2016 yılında Orkestra Akademik Başkent eşliğinde seslendirdiği konçertonun konser kaydı 2018’de albüm olarak yayımlandı. 2016 yılında Benito Juárez Oaxaca Özerk Üniversitesi’nden (UABJO) aldığı davet üzerine Meksika’ya giderek Güzel Sanatlar Fakültesi Gitar Bölümü’nde eğitim verdi. 2017 yılında Türkiye’ye tekrar dönüş yapan Ayşegül Koca, 2019 yılı itibari ile akademik çalışmalarını Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Ozan AKYATAN
OZAN AKYATAN

Ozan Akyatan 1987 yılında İstanbul Üniversitesi Devlet konservatuarında gitar sanatçısı Erdem Sökmen ile çalışmalarına başlayan Ozan Akyatan, yüksek lisansını aynı okulda tamamlamıştır. Bir çok uluslararası gitar sanatçısıyla ustalık sınıfları dahilinde çalışmış, ulusal birçok festivalde katılımcı, icracı ve jüri üyesi olarak bulunmuştur. Ülkemizin saygın konservatuvarlarında ve üniversitelerinde resitaller ve ustalık sınıfları yapmıştır.

2003 yılından beri Kocaeli Üniversitesi Devlet Konservatuarında Öğretim Görevlisi olarak çalışmaktadır.

MEHMET ÖZKANOĞLU

1979 Adana doğumlu olan Özkanoğlu, gitar eğitimine on üç yaşında ağabeyi R.Utku Özkanoğlu ile başladı. Bir yıl sonra Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık Okulu’nu tam burslu kazandı ve gitar çalışmalarına önce Polonyalı Gitarist IreneusStrahochskiardından Kürşat Terci ile devam etti.

1997 Yılında Köln Müzik Akademisi’nin sınavlarını kazanarak Arjantinli gitarist Roberto Aussel’in öğrencisi oldu. Çeşitli workshop ve yarışmalara katılan Özkanoğlu, RicardoMoyano, Carlo Domeniconi, ZoranDukic gibi tanınmış gitarcılarla çalıştı.

2002 Yılında Uluslararası ‘Gevelsberg Gitar Yarışması’nda jüri özel ödülünü, 2003 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Ulusal Gitar Yorumculuğu Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. Ayrıca 2008’de Malatya’da düzenlenen ‘İnönü Üniversitesi Ulusal Gitar Yarışması’nda birincilik ödülünü kazanmıştır.

2003’de Köln Müzik Akademisi’nden başarıyla mezun olan Özkanoğlu, 2005’te Bilkent Üniversitesi Müzik Enstitüsü’nde ‘Sanatta Yeterlilik’ programına Kağan Korad’ın öğrencisi olarak devam etmiş ve 2008 yılında mezun olmuştur. Bilkent Üniversitesi’nde sanatta yeterlilik programı süresince gitar konçertoları üzerinde yoğunlaşan Özkanoğlu bu süreç içerisinde Leo BrouwerConciertoElegiaco, H. Villa-Lobos Concierto, Joaquin Rodrigo Concierto de Aranjuez gibi önemli konçertolar üzerine teorik çalışmalar yapmış, bu eserleri seslendirmiştir. Ayrıca Tez Çalışması olarak Ferit Alnar Kanun Konçertosu’nun gitar transkripsiyonunu yapmış ve bu çalışmanın ilk seslendirilişini gerçekleştirmiştir.

Sanatta Yeterlilik mezuniyetinden sonraki konserlerinde Çağdaş Türk Bestecileri’nin gitar için yazdığı eserlere ve kendi düzenlemelerine daha fazla yer vermeye başlamıştır. Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmalarına devam etmektedir.

ERHAN MUJKA

Erhan Mujka is a guitar player and guitar teacher from Mitrovica – Kosovo. He started his first lessons in his hometown to continue with further studies in Prishtina, where he graduated Bachelor and Master degree in the class of the well-known guitar professor Mr. Xhevdet Sahatxhija For many years in rows, he attended trainings for teaching and performing music at the Academy of Music and Performing Arts – Fontys University – Tilburg, Netherlands. He plays in different official and non-official occasions of the city, with different formations, and in duo with different instruments.

He works in the Mitrovica’s Music School as a full time guitar teacher, and many of his students have achieved great success in many different International guitar competitions and festivals such as festivlas of Kosovo, North Macedonia, Albania, Bulgaria, Croatia, Montenegro, Turkey and Romania.

He was part of the jury and held masterclasses in many International Guitar festivals such as: Tremolo Guitar Festival – North Macedonia, Ars Kosova – Kosova, Montenegro international Guitar Competition – Montenegro, National guitar olympiad of republic of Kosova, Guitar Art Festival – Serbia, Transilvania International Guitar Festival – Romania, Albania Guitar Festival – Albania, European Summer Guitar Academy – Guitar Branch – Kosova. Amongst many organizations that he does in Mitrovica, the most important are “Mitrovica Music Days”, “Mitrovica Guitar Days” “Mitrovica Electric Guitar Academy – MEGA“. These Festivals and academies are helping in the city’s cultural growth and acknowledgement.

ERBERK ERYILMAZ

Besteci ve icracı Erberk Eryılmaz yaratıcı ve dramatik bakış acısı ile halk müziğinin enerjisini konser sahnesine taşımayı hedefleyen müzikleriyle Carnegie Hall, Sydney Opera House, Küba Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi ve Washington D.C. Kennedy Center gibi Dünya’nın birçok önemli sahnelerinde yer aldı. 2022 yılında “Dance of the Yoğurt Maker” adlı albümü yapımcısı Judith Sherman ile Grammy Ödülü ve Global Music Awards’da besteci ve icracı dallarında iki altın madalya kazandı.

“Ay mıydı, gün müydü yüzü?” adlı eseri NASA, Google, ve Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen MoonArts isimli proje kapsamında 2022 yılında Ay’a gönderilmesi planlanan titanyum diskte yer alacak ve bu müzik Dünya tarihinde Ay’a giden ilk müzik olacak. Bu eserin ilk seslendilişi NASA’nın merkezinde Dünya tarihinin en büyük roketi Saturn V’nin sergilendiği hangarda gerçekleşmiştir.

Eserleri ve performansları birçok kez TRT ve Amerika’da bulunan Ulusal Halk Radyosu, gibi çeşitli radyo kanallarında ve Amerika’nın en yüksek dinleyici kitlesine sahip, yaklaşık 300 radyo kanalına ulaşan Performance Today’de yayınlandı ve müziği Washington Post tarafından “semazenin enerji patlamasi” olarak tarif edildi.

Besteci, şef, piyanist ve vurmalı halk çalgıları calıcısı olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Houston Senfoni, River Oaks Oda Orkestestrası, Austin Camerata, Apollo Chamber Players, Carpe Diem, Del Sol ve Tesla yaylı dörtlüleri, WindSync, ZOFO dört-el düeti ve Bowen McCauley Dans Topluluğu gibi birçok önemli topluluk ve Christopher Zimmerman, Andres Cardenes, Mehmet Ali Sanlıkol, İsmail Lumanovski gibi önemli sanatçılarla sahne aldı.

Viyola sanatçısı eşi Laura Krentzman ile beraber direktörlüğünü yaptığı Doğu Avrupa ve Orta Doğu kültürlerinin müziklerini seslendirmek amacıyla kurdukları Hoppa Project ile konserlerine devam etmektedir. Hoppa Project’in projeleri arasında Asia Society Texas Center, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, Rice Üniversitesi ve American Turkish Association ile beraber her yıl ortak düzenledikleri Houston Türk Müzik Festivali bulunmaktadır. Erberk Eryılmaz’ın kazandığı ödül ve yarışmalar arasında “Diemente Onur Ödülü”, Van Rooy Müzikal Mükemmellik Yarışması’nda birincilik, Yoğurtçunun Oyun Havaları ve Minyatürler Set No.5 adlı müzikleriyle Carnegie Mellon Üniversitesi’nin düzenlediği yaylı dörtlü için eser yarışması, Tepki 2 “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür” adlı müziğiyle Harry G.Archer Orkestra için Eser Yarışması ödülleri bulunmaktadır. Bunların dışında, 2014 yılında Pittsburgh’daki sanatsal etkinlikleri ve çalışmalarından dolayı BNY Mellon şirketi tarafından BNY Mellon Üstün Sanatsal Başarı Ödülü’ne layık görülmüştür.

Eryılmaz, sırasıyla Samsun Belediye Konservatuvarı, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, ABD’de Hartt School, Carnegie Mellon Üniversitesi ve son olarak doktor ünvanını aldığı Rice Üniversitesi’nde eğitim gördü. Eryılmaz, Hoppa Project ve misafir sanatçı olarak eserlerini seslendiren topluluklarla sahne almaktadır ve aynı zamanda Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Kompozisyon Ana Sanat Dalı’nda doktor öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.