Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Özbekistan’da “Türk Dünyası Öğrenci Tiyatro Festivali”ne Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Özbekistan Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Özbekistan Kültür ve Sanat Üniversitesi iş birliğinde Taşkent’te düzenlenen “1. Türk Dünyası Öğrenci Tiyatro Festivali” ne katıldı.

TÜRKSOY tarafından bu yıl kurulan Türk Dünyası Güzel Sanatlar Üniversiteler Birliği’nin de ilk faaliyeti kapsamında 22 – 26 Mayıs 2023 tarihleri arasında düzenlenen festivale Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin Güzel Sanatlar Üniversitelerinden 7 öğrenci tiyatrosu katıldı.

Türk coğrafyasındaki genç tiyatrocuların buluşma noktasına dönüşecek “1. Türk Dünyası Öğrenci Tiyatro Festivali” açılışına katılan Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden, Türk Dünyası kültür ve sanatının çok zengin ve önemli olduğu ifade ederek bu kültür ve sanatı yaşatacak olan genç sanatçılara başarılar diledi.

Türk Dünyası Güzel Sanatlar Üniversiteler Birliği Toplantısı gerçekleşti

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev ve Özbekistan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ozodbek Nazarbekov’un da katıldığı festivalde Türk Dünyası Güzel Sanatlar Üniversiteler Birliği Toplantısı da gerçekleşti. Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden ve Üniversite Rektörlerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda, Türk Dünyası Güzel Sanatlar Üniversiteler Birliği’ne, Aşkabat Kültür Üniversitesi ile Oş Devlet Üniversitesine bağlı Sanat Akademisi’nin de üyeliğinin kabul edilmesi kararlaştırıldı. Toplantıda ayrıca Özbekistan Kültür ve Sanat Üniversitesi Bilim Kurulu tarafından, Özbekistan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Ozodbek Nazarbekov’a ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev’e “Fahri Profesör” unvanı verildi.

Fotoğraf Galerisi