Doç. Pınar TURAN
pinar.turan@mgu.edu.tr
Dahili: 1715
İcra Sanatları Fakültesi

Doç. Pınar TURAN

Çalgı Eğitimi Bölümü
Paris Ulusal Konservatuvarı profesörlerinden Philippe Müller’in Master Class’ına katıldı. Aynı yıl Anaçev’in düzenlediği Genç Viyolonselciler Yarışması’na katıldı. Ardından East Mediterranean Youth Orchestra’sının sınavını kazandı.

Biyografi

1983 yılında Ankara’da doğdu. 1993 yılında H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek Doç. Ş. İzzet Nazlıaka ile viyolonsel çalışmalarına başladı. Çeşitli oda müziği konserleri, sınıf konserleri ve resitaller verdi.

1999 yılında Paris Ulusal Konservatuvarı profesörlerinden Philippe Müller’in Master Class’ına katıldı. Aynı yıl Anaçev’in düzenlediği Genç Viyolonselciler Yarışması’na katıldı. Ardından East Mediterranean Youth Orchestra’sının sınavını kazandı.

2000 yılında ünlü bir Rus çellist olan Marina Tarasova’nın yapmış olduğu Master Class’a katıldı.

2001 yılında Schleswig – Holstein Müzik Festivali’nin sınavına girdi. Aynı yıl Moskova Konservatuvarı çellistlerinden kompozitör, orkestra şefi ve piyanist olan üstün yetenekli solist Alexander Rudin’in master class’ına katıldı.

2002 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Orkestrası ile Europaischer Musik Sommer’in açılışını yaparak Berlin turnesine katıldı.

2003 yılında viyolonsel çalışmalarına Yrd. Doç. Nuray Eşen ile devam etti.

2004 yılında H.Ü. Akademik Orkestra’sına girmiştir ve bu orkestra ile Karadeniz, Konya, Bodrum, İstanbul, Antalya, Afyon, Eskişehir, Samsun ve Amerika’da başarılı konserler vermiştir.

2005 yılında H.Ü. Devlet Konservatuvarı Akademik Senfoni Orkestrası ile Yunanistan turnesine katıldı. Aynı yıl Cihat Aşkın ve Toğrul Ganiev ile Vivaldi Mevsimler’i seslendirdi.

2006 yılında viyolonsel çalışmalarını Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde Bilkent Senfoni Orkestrası viyolonsel grup şefi olan Hayrettin Hoxha ile Yüksek Lisans yaparak ve oda müziği çalışmalarına da Elena Gledzinova ile devam etmiştir.

2008 yılında Yüksek Lisans eğitimini Hayrettin Hoxha ile Bilkent Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde başarıyla tamamlamıştır.

2009-2011 yılları arasında Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda eğitmenlik yapmıştır. Aynı yıl Ürgüp’te gerçekleşen “klasik keyifler” programında çellist Ruth Philips ve Ozan Tunca ile oda müziğinde Ellen Jewett ve ile çalışma fırsatı bulmuştur.

2011 yılında H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Sanatta Yeterlik’e girmiştir ve burada Doç.İzzet Nazlıaka, ve Prof. Doğan Cangal ile viyolonsel, Garbis Atmacayan ve Prof. Reyyan Başaran ile oda müziği ile çalışmıştır.

2016 yılında doktoradan mezun oluştur. Bu yıldan itibaren kemancı Seda Baykara ile keman çello düet olarak oda müziği çalışmaları da yapmaktadır.

2019 yılından itibaren Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Dr. Öğretim üyesi kadrosunda çalışmalarını sürdürmektedir.