Sanatın zamanın ve mekanın üzerinde olan gücüne İnandık. Bir hayalin Ardında toplandı. Merkezinde sanat olan ve sonu sanata çıkan bir Gaye ile yola koyuldu.

Nefesimizi Anadolu’dan alıp sesimizi, sözümüzü dünyaya duyurmak için yola koyuldu. Ülkemizin zengin kültür ve sanat mirasına sahip çıkarak, bu eşsiz hazineyi dünya ile buluşturmayı hedefledik.

Türkiye’nin başkentini, kültür ve sanatın da başkenti yapacak kadar önemli bir hamleyle 1 Temmuz 2017’de Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin temelleri atıldı.

Her köşesinde farklı bir enstrüman sesinin ahenginin duyulduğu, notaların sanatkarların nefesi ile kıymetlendiği, atölyelerinde türlü hayalin renklerin dansıyla tuvalde buluştuğu, sokaklarında sanatın kalbinin attığı yaşayan bir yerleşke tasarladık.

Duyarlı ve dinleyen bir dünya için ahenk var etmek ilk hedefimiz. Bu amaçla akademik kadromuzu alanında Öncü kıymetli isimlerden oluşturduk.

2018 yılında ilk öğrencilerimizle buluştuk. Ardından yüksek lisans ve doktora programlarımızı başlattık. Her yıl farklı fakülte ve bölümlerimizi ekleyerek hayallerimize daha fazla sayıda öğrencilerimizi ortak ettik.

Türkiye’nin müzik temasıyla kurulan ilk üniversitesesi olarak sanatın farklı disiplinlerini de bünyemize katarak yolumuza devam ettik.

Okulumuzda icra sanatları Fakültesi Müzik ve Güzel sanatlar Eğitim Fakültesi, Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Müzik ve Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu ile Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü bulunuyor.

Üniversitemizde öğrencilerimizin konaklayabildiği modern yapıdaki yurdumuz, uluslararası ölçekte zengin içeriği ile çok dilli kütüphanemiz ve çok sayıda çalışma alanımız bulunmaktadır.

Yerleşkemizde bulunan ses ve görsel kayıt stüdyoları, akustik laboratuvarıyla çalgı yapın ve tamir atölyemiz ve sergi salonlarımız öğrencilerimizin her zaman kullanabileceği şekilde hazırdır.

Her köşesi sanatla çevrili üniversitemizde bu toprakların sanatına dünyaya duyuracak geleceğin sanatçılarını yetiştirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

Kuruluşumuzdan bugüne kadar çok sayıda konser, sergi, çalıştay, anma etkinliği ve klip çalışmaları yaptık. Üniversite olarak her zaman kalıcı eserler üretmek ve onlarla anılmak istiyoruz.

Üniversitemiz köklerinden aldığı güçle kültür ve sanatın dünyaya açılan kapısı olmaya devam edecek.