Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliği III. Toplantısı Rektörümüz Prof. Dr. Erhan ÖZDEN Başkanlığında Gerçekleşti

Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliği Rektörleri üçüncü toplantısı, yeni dönem başkanı olarak Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden başkanlığında 21 Mart 2024 Perşembe günü Üniversitemizde gerçekleşti. Toplantının ardından Birlik üyeleri Özbekistan Devlet Kültür ve Sanat Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Eldor Shermanov, Kırgız Devlet Kültür ve Sanat Üniversitesi Rektörü Doç. Dr. Tumonbaı Koldoshov, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce sanat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Nızamı Asadov, üniversitenin akademik ve idari personeli ve öğrencilerle Anıtkabir’ i ziyaret etti.

Heyet, Aslanlı Yol’ dan yürüyerek Atatürk’ ün mozolesine geldi. Özden’ in mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ ne geçen Özden, Anıtkabir Özel Defteri’ ni imzaladı.

Rektörümüz Prof. Dr. Erhan Özden deftere: “Büyük Önder, müzik ve sanat alanında gösterdiğin yol ve amaç doğrultusunda akademisyen ve sanatçılar olarak gururla yürüyoruz. Türk müziğine olan sevgi ve muhabbetiniz bize hep ilham verdi. Yarınlara sanatın aydınlatıcı yoluyla ilerliyoruz. Şahsım ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi adına şükranla.” mesajını yazdı.

Anıtkabir ziyareti sonrası, TÜRKSOY hizmet binasında sonuç bildirisinin müzakereleri için toplanan Birlik üyesi rektörlerin üzerinde mutabık kaldığı metin, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev tarafından da imzalandı.

Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliği
3. Toplantısı Sonuç Bildirisi

Ankara, Türkiye
21 Mart 2024

Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliği rektörleri üçüncü toplantısı, Prof. Dr. Erhan ÖZDEN’in başkanlığında 21.03.2024 tarihinde Türkiye’nin Ankara şehrinde düzenlenmiştir.

Anılan toplantıda Özbekistan’da gerçekleştirilen toplantı değerlendirilmesi yapıldı; Ortak alfabe ve ortak müzik dilinin açıklanacağı genişletilmiş bir sözlük çalışması yapılması,  Türk dünyası ve akraba toplulukları olmak üzere mimarlık ve şehircilik alanlarında bir envanterin çıkartılması, Türk dünyasında çocuklara ve gençlere yönelik dijital içeriklerin üretilmesi, birlik üyelerinin Orhun Değişim Programına dâhil olmaları ve üye ülkelerdeki diğer üniversitelerin bu programa dâhil olmalarının teşvik edilmesi, TÜRKSOY Sanat Bursu programının hayata geçirilmesi için çalışmaların başlatılması,  Türk Dünyası Sanat Tarihi kitabının hazırlanması için çalışmalara başlanması, Türk dünyası sanat tarihinin ayrı bir müfredatta ayrı bir ders olarak eklenmesinin sağlanması, birliğin çalışmalarını etkili bir şekilde yürütebilmek adına ortak bir ofis veya enstitü oluşturma çalışmalarının başlatılması, Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliğinin gerçekleştireceği toplantılara katılacak olan Rektör ve Rektör Yardımcılarının sayılarının artırılmasına dair mutabakata varmışlardır.

Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliğinin 4. Toplantısının Azerbaycan’ın Bakü şehrinde gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. 

Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliği Başkanı T. Jürgenov Kazak Milli Sanat Akademisi Rektörü Azamat SATYBALDY’nın rektörlük görevinden ayrılması nedeniyle yerine Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan ÖZDEN’in dönem başkanı olarak atanmasına oy birliği ile karar verilmiştir. Türk Dünyası Sanat Üniversiteleri Birliği Başkan Yardımcılığına Özbekistan Devlet Kültür ve Sanat Akademisi Rektörü Prof. Dr. Eldor SHERMANOV’un atanmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Fotoğraf Galerisi